TOURAWİSE

Mobil Turizm Operatörü

Diğer Bilişim & Yazılım Mobil Uygulamalar B2C Büyüme

“Türkiye Turizm Pastasına Yenilikçi Bir Girişim ile Ortak Olun! Türkiye turizm pazarı 50 milyonu aşkın turist ve 45 milyar doları aşkın gelir ile ülke için dev bir kaynağa dönüşmüş durumda. Ziyaretçi sayısı olarak dünyada 4. sırada yer alan ülkemiz, ziyaretçi başına gelirde 7. sırada yer almaktadır. Örneğin, 2022 verilerine göre İngiltere’nin turist başına kazandığı 2.232 dolara karşılık biz yalnızca 816 dolar kazanabiliyoruz. Bu durum ülkeye çekebildiğimiz turistlerden oluşturulabilecek gelirin çok daha yüksek olabileceğini göstermektedir.

Global trendlere baktığımızda, turizmin giderek daha kişiselleşmiş ve teknoloji ile iç içe olması beklenmektedir. Bu sebeple Tourawise’in kişiselleştirilmiş tur sunumunun kullanıcıların ilgisini çekeceğini ve pazarda hızlı büyüyeceğini düşünmekteyiz.

Tourawise, yerli ve yabancı turistlerin, belirli destinasyonlarda kendi başlarına tur yapmalarını sağlayan bir uygulama. Kullanıcılar uygulama içerisindeki hazır turlar ile şehir içi sesli tur seçeneği ile belirli gezileri gerçekleştirebilir ve daha kişiselleştirilmiş bir deneyimi yaşayabilmektedir. Bu sayede paket turların sahip olduğu statik yaklaşımdan uzaklaşıp, şehri kendi başlarına keşfedebilir, turladıkları alanlardaki kafe-restoran bilgisi ile tek bir uygulama üzerinden bütün günlerini rahatlıkla değerlendirebilirler.

Uygulama aynı zamanda uygulama içinden bağlantı ile kullanıcılara otobüs ve uçak bileti satışı ile otel rezervasyonu yapma imkânı sağlayarak tedarikçiler ile gelir paylaşımı yapmakta ve onlardan reklam geliri sağlamaktadır. Özellikle turizm amaçlı reklam gelirlerinin bağlantı başına ne kadar maliyetli olduğu düşünüldüğünde Tourawise’ın yaratacağı gelirlerin zaman içerisinde hızlıca artacağını ön görebiliriz.

Tourawise, pazarın çok girilmemiş bir alanına ağırlıklı olarak “word-of-mouth” pazarlama stratejisi ile yaklaşmaktadır. Bu sebeple yavaş ama emin adımlarla büyüyeceğini, zaman içerisinde kendi sadık kitlesini yaratabileceğini düşünebiliriz.”

5 Şubat - 29 Şubat arasında yatırım yapanlarda geçerli olacak şekilde bonus pay kampanyası güncellenmiştir.

₺20.000 - ₺49.999 aralığında yatırım yapanlar için %5 bonus pay
₺50.000 - ₺99.999 aralığında yatırım yapanlar için %10 bonus pay
₺100.000 - ₺199.999 aralığında yatırım yapanlar için %15 bonus pay
₺200.000 ve üstü yatırım yapanlar için %20’si oranında fazladan bonus pay verilecek ve tutar fark etmeksizin yatırımlarına %30 oranında bonus pay eklenecektir.

1 Mart - Yatırım Turu Sonu bonus pay kampanyası aşağıdaki şekilde devam edecektir.

- 1 Mart ile 8 Mart arasında yapılan yatırımlarda minimum tutar fark etmeksizin %30 bonus pay
- 9 Mart ile 15 Mart tarihleri arasında yapılan yatırımlarda minimum tutar fark etmeksizin %20 bonus pay
- 16 Mart ile yatırım turu sonu tarihleri arasında yapılan yatırımlarda minimum tutar fark etmeksizin %10 bonus pay verilecektir.

Ek paylar, MKK nezdinde yapılacak pay dağıtımı esnasında yatırımcıların hesaplarına yatırılacaktır. Dağıtılacak bonus paylar, şirketin kurucusu Murat Akdan'ın payından düşürülecektir.

Paket tur satın alarak gezen gezginler, kafile olarak gezmelerinden ve turizm acentesi ile ilgili yaşanan pek çok sorundan muzdariptir. Bu sorunlar;

 • Tur kafilesinin geniş yelpazeli yaş aralığı,
 • Destinasyon, konaklama, yeme-içme gibi seçimlerin hemen hiçbirinin kafile üyelerinin tamamına hitap etmemesi,
 • Her şehirden başlanılmayan turlar, 
 • Gezginlerin güzergah tercihlerine katılamaması,
 • Kafile halinde gezmenin yerel halka zorluklar yaşatması
 • Rehberin ilgi ve bilgi bakımından eksikliği şeklinde sıralanabilir.

Bireysel tur yapmak isteyen gezginler ise;

 • Her adımın önceden planlanması
 • Biletleme ve harcamaların öngörülerek maliyetinin hesaplanması
 • Gezilecek destinasyonların iyi tanınması ya da rehber hizmeti alınması
 • Nerede ne yeneceği, hangi otelde konaklamanın daha mantıklı olduğu, şehir içi yol tarifleri gibi parametrelerin çözümlenmesi
 • Yurtdışı seyahatlerde yabancı dil bilen birine ihtiyaç duyulması gibi pek çok aşama ve sorunla karşı karşıya kalmaktadır.

Paket tur tercih etmeyen gezginlerin ana motivasyonu bağımsız ve her aşamasına kendi karar verdiği turlar yapmaktır. Ne var ki, pazarın %90’ından fazlasını oluştursalar da isteklerini tamamına hitap eden tek bir platform bulunmamaktadır. Tourawise paket tur kararlılığı ve planlılığında, kullanıcısına hem öngörülebilir maliyet, hem de güven vaat etmektedir. Tüm özellikleri tek bir platformda toplaması sayesinde hem turizm SuperApp’i olma iddiasında hem de yarışabilirlik açısından önemli bir artıya sahiptir.

Paket turların hem yapan hem de gezilen noktada yaşayan insanlar için zorluklar ortaya çıkardığı herkesçe malumdur. Gezginlere sorulduğunda paket tur yapmamak için çeşitli nedenler sıralamaktadırlar. Bunlardan bazıları, tur operatörlerinin hatalarından kaynaklanan münferit meseleler olsa da, diğer sebepler her turda yaşanan sorunlardır. Bu sorunların tamamı gezginler tarafından bilinse de, plan yapmanın zahmeti ve kişisel yapılan turlarda maliyetin öngörülememesi gibi sebepler, gezginlerin bir kısmını paket tura itmektedir.

Kalabalık halinde gezmek istemeyen, kendi zevklerinin ön planda olduğu turlar yapmak isteyen, kalacağı oteli, ulaşım sağlayacağı aracı kar marjı eklenmeden piyasa fiyatından almak isteyen ve turun maliyetini önceden hesap edebilmek isteyen tüm gezginler, bizim hedef kitlemizi oluşturmaktadır.

Tur operatörleri gezginlerin kişisel zevklerine özgü değişiklikler yapmasına müsaade etmemektedir. Bireysel turlarda ise bilgi yetersizliği nedeniyle bölge tam olarak gezilememekte ve gezi esnasında yaşanacaklar öngörülemediğinden seyahatler planlanandan daha uzun ve pahalı olmaktadır. Yurtdışı turlarda dil gibi engeller eklendiğinde, ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Uygulamamız ile seyahat süresince gerekli olacak tüm ulaşım, otel, müze ve restoran harcamaları  tura başlamadan yapılabilecek ve harcamaların toplamı öngörülebilecektir. Kullanıcılarına tur operatörlerine fahiş fiyatlar ödemeden ve istediği yer ve zamanda kendi kişiselleştirilmiş turlarını tur operatörü güvencesi ve rahatlığıyla yapma fırsatı vererek evlerinden çıktıkları andan, tekrar döndükleri ana kadar rehberlik etmektedir.

Tourawise’ın bu sorunlara getirdiği çözümler kısaca;

 • Tek başınıza uğraş gerektirmeden seyahat edebilmenizi sağlayan kişiselliştirilmiş tur seçenekleri,
 • Destinasyon, konaklama, yeme-içme, güzergah gibi seçimlerin tamamına izin karar verebildiğiniz bir sistem,
 • Bulunduğunuz yerden istediğiniz zamanda başlayabileceğiniz turlar, 
 • Sesli rehberlik özelliğimiz ile dilediğiniz destinasyonda ücretsiz ve kişisel rehber ile gezme imkanı,
 • Uygulama tavsiyelerimizle turun her adımına karar verip anlık değişiklikler yapabilme imkanı,
 • Biletleme ve harcamaların Biletall ve Turna gibi platformların piyasa fiyatlarından alınması ve ulaşım, konaklama, müze ziyaretleri, şehir içi toplu ulaşım gibi maliyetlerin yola çıkmadan ön görülebilmesi gibi özelliklerle özetlenebilir.

Gezginlerin yola çıkmadan önce yaptığı plan ve maliyet hesapları çoğu zaman düşünülenden farklı olur. Bu sebeple bazı gezginler tur operatörleri ile seyahati tercih eder. Bu da kullanıcıların isteklerinin gözardı edildiği bir yoldur. Mobil Turizm Operatörü sloganı ile yola çıkan mobil uygulamamız, kullanıcılarına bir turizm operatörünün yaptığı tüm işlemleri hızlı, pratik ve ücretsiz olarak kullanma fırsatı sunmaktadır. Tourawise ile kulanıcılar yola çıkmadan tüm ulaşım biletlemeleri ve konaklama rezervasyonlarını yapabilirler Bu sayede seyahat esnasında önemli harcama kalemlerinin bir kısmı bu aşamada öngörülebilir hale gelir. 

Gezilecek destinasyonların anlatımı ise sesli rehberlik yahut gerçek rehberler ile yapılmakta ve maliyeti artırmaktadır. Uygulamamızda bu hizmet tüm türkiye ve ilerleyen süreçte tüm dünya için ücretsiz verilmektedir. 

Gezilen şehirlerde nerede ne yenir sorunları ve şehir içi toplu ulaşım da önemli maliyet kalemleridir. Bu sorunları ise uygulamamız civardaki kafe ve restoranlarda meşhur yemekleri listeleyerek ve şehir içi otobüs ve taksi durakları gibi bilgileri kullanıcıların kullanımına sunarak çözmektedir.

Tourawise otobüs biletleri için Biletall ile, uçak biletlemesi ve otel rezervasyonları için Turna.com ile, gezginin çevresinde kafe-restoran, şehiriçi ulaşım bilgisi, taksi durakları gibi bilgiler için Google Maps ile entegredir. Websitemizde bulunan ve gezginlere gezdikleri yerler ile ilgili hediyelik eşyalar sunan mağaza bölümümüz için ise Shopier ile iş ortaklığımız bulunmaktadır. 

Kullanıcılar anasayfamızda hazır bulunan turları ya da kendi oluşturdukları turları istedikleri zaman istedikleri yerden başlatabilirler. Şehirler arası toplu ulaşım ya da kendi aracı ile seyahat etme seçeneklerini seçen kullanıcılar gerekli biletlemeleri yaparak veya araçlarının kilometre başına harcadığı yakıt maliyetini ekleyerek toplam maliyeti öngörebilirler.

 

Destinasyon çevresinde diledikleri anda mola verebilen kullanıcılarımız, çevrelerindeki kayıtlı kafe, restoran gibi işletmelerimizi görebilir ve dinlenebilirler. Kendi destinasyon dizilimleri yaparak istedikleri yerleri istedikleri sırayla gezebilirler.

 

 

Tourawise sayesinde gezginler, turlarını tek başlarına, her anına kendileri karar vererek ve paket tur ile geziyormuş gibi planlı ve programlı gerçekleştirmektedir.

 

Mobil uygulamamızın ticarileşme planı, komisyonlar, reklamlar ve satış şeklindedir. Otobüs-Uçak biletlemeleri, Otel rezervasyonları, kafe ve restoran gibi işletmelerin aylık abonelik ücretleri ve gezginlerin bulunduğu destinasyonlara dair ürünlerin satışı girişimimizin gelir modelini oluşturmaktadır.

     

Turizm pazar büyüklüğü ve sistemimizin çözmek üzere çıktığı sorun göz önünde bulundurulduğunda ise iş modelimizin sürdürülebilirliğine dair önemli veriler ortaya çıkmaktadır. 

İş modelimizin pazarlama planı, viral pazarlama teknikleri ile oluşturulacak olup 3 ana başlıkta toplanmaktadır;

 • Facebook Business Manager (FBM): Facebook ve instagram üzerinden kullanıcı ile buluşma.
 • Sosyal Medya Reklamları: Youtube gibi platformlardan fenomen ve influencerlara uygulamayı kullandırarak reklam yapma.
 • SEO: Web sitemizi ön plana çıkararak kullanıcı çekme.

Bunlara ek olarak Michael Porter'ın rekabet stratejilerini değerlendirdiği başlıklar olan maliyet liderliği, farklılaşma ve odaklanma için de önemli artılarımız mevcuttur.

Maliyet liderliği: Kullanıcılarımız tüm biletlemelerini piyasadaki en uygun biletlemelerin yapıldığı Biletall ve Turna.com'dan yapacak ve bu sayede en az onlar kadar uygun bilet satışı algısı oluşacaktır.

Farklılaşma: Uygulamamız, doğrudan rakibi olmaması ve tüm özellikleri bir arada barındıran bir SuperApp gibi görünen yapısı ile sektörde farklı bir noktadadır.

Odaklanma: Sektörel kasları oldukça gelişmiş olan uygulamamız, turizmde gelişebilecek her türlü operasyona ve turistik faaliyete hitap eden bir yapıdadır. 

Seyahat etmek isteyen gezginlerin seyahatleri esnasında seçmeleri gereken iki ana yol bulunmaktadır. Bunlar Bireysel ya da özel bir grup ile kararların her anında kararın size olduğu tur şeklidir. Diğer yol ise bir turizm operatörü aracılığıyle paket tur seyahatleridir. Problemler ksımında bahsettiğimiz sorunlar hem paket turlarda hem de bireysel turlarda sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu sorunlar sebebiyle de günün sonunda elde kalan ya büyük bir yorgunluk ya da verimsiz bir seyahat olmaktadır.

Pazar bilgisi verilirken bahsedilen paket tur tercih etmeyen gezginlerin ana motivasyonu, bağımsız ve her aşamasına kendi karar verdiği turlar yapmaktır. Pazarın %90’ından fazlasını oluşturmalarına rağmen sorunlarını çözen bir platform bulunamamaktadır.

Tourawise ekibi olarak bizler, bahsedilen her iki yolu da deneyimlemiş ve bu sorunların tamamına şahit olmuş bulunmakta ve özellikle bu sebepten dolayı sizlere Tourawise’ı takdim etmekten mutluluk duymaktayız.

Tourawise’ın hedef kitlesi sosyoekonomik ve demografik bazda incelendiğinde öncelikli olarak orta-alt gelir seviyesine mensup 18-27 yaş aralığındaki tüm dünya vatandaşları iken, genel bazda hedef kitlemiz, bahsettiğimiz sorunları yaşamakta olan ve turistik seyahatleri için Alternatif Üçüncü Bir Yol arayan tüm gezgin ruhlulardır.

Turizm sektörünü tanımlamak diğer sektörlerden farklı olarak net bir ürün bulunmaması nedeniyle güçtür. Turizm; konaklama, ulaşım, turistik yerler, seyahat şirketleri ve daha fazlası dâhil olmak üzere birçok aktörü bünyesinde barındırmaktadır. Salgınlar, terör saldırıları, doğal afetler, siyasi olaylar vb. krizlerden en çok etkilenen sektörlerden biridir. Çünkü bireyler öncelikle vazgeçilmez ihtiyaçları olan temel ihtiyaçlarını ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamakta ve seyahat talebini ertelemektedir.

Küresel olarak turizmin GSYİH’ye doğrudan katkısı 2021 yılında yaklaşık 5,8 milyar ABD dolarıydı. Turizm, küresel GSYİH’ye önemli ölçüde katkıda bulunsa da, 2020 yılının başlarında başlayan küresel koronavirüs pandemisinden ciddi şekilde etkilendi. Ancak sektörün karlılığı da göz önüne alındığında, birçok ülke seyahat ve turizmin gelişmesini sağlayan politikalara yatırım yapma konusunda teşvik vermeyi sürdürmekte.

Pandemi döneminde tamamen kaybedilen 2020 yılının ardından 2021 yılında sektör yaralarını sarmaya başladı. Turizm sektöründe faaliyet gösteren tüm aktörlerin derinden etkilendiği iki yılın ardından aşılamanın yaygınlaşması ve sınırların açılması sektöre can suyu oldu. 2022 yılına gelindiğinde ise kısıtlamalar büyük ölçüde azaldı ve pandemi öncesi döneme dönüş başladı. Pandeminin etkisinde yaşanan daralma ile birlikte 2019 yılında 9,6 trilyon USD’lik büyüklüğe sahip olan sektör 2020 yılını 4,8 trilyon USD büyüklükle kapatmıştı. Bu çöküşü takip eden dönemde küresel ekonomiden daha iyi bir performans gösteren turizm sektörü, reel sektörde olduğu gibi hızlı bir toparlanma göstermiştir.

2019 verilerinde 9.6 Trilyon Dolar olan TAM, 2022 verilerinde pandemiden sonra 4,8 Trilyon Dolara kadar ulaşabilmiştir. Ancak ilerleyen yıllarda 2019 verilerini aşacağı tahminini yapmak zor değildir.

Yerel bazda bakılacak olursa, 2022 yılında yurt içindeki seyahatlerde yapılan toplam seyahat harcamaları geçen yıla göre yüzde 96,7 artarak 114 milyar 317 milyon TL oldu. Bu harcamaların yüzde 90,6'sını 103 milyar 543 milyon TL ile kişisel harcamalar, yüzde 9,4'ünü ise 10 milyar 774 milyon TL ile paket tur harcamaları oluşturdu. Seyahat başına ortalama harcama ise 2 bin 185 TL oldu.

Tourawise’ın yola çıktığı motivasyon olan paket tur kadar planlı bireysel turlar, Türkiye’deki tüm turizm operatörlerinin bulunduğu %9,4’lük paydan sıyrılıp pastanın tamamını hedeflemektedir. Bu bağlamda Tourawise için yerel bazdaki SAM, 114 milyar liralık pazar iken, global bağlamda 4,8 Trilyon Dolarlık pazardır. Mevcut faaliyetlerini yürütmekte olan tüm turizm operatörlerinin ve biletleme sağlayıcılarının özelliklerini de haiz olan Tourawise için SOM oranının da SAM’a çok yakın olacağı öngörülmektedir.

KPMG Perspektifinden Turizm Sektörüne Bakış

Hanehalkı Yurt İçi Turizm, II. Çeyrek: Nisan - Haziran, 2023

 

Girişimimiz dahil olduğu turizm sektörüne farklı bir bağlam ve yaklaşımla katıldığından ve tüm turistik faaliyetleri tek bir ortamda toplamasından dolayı kompetitiflik açısında ciddi bir avantaja sahiptir. Bu sebeple doğrudan rakibi bulunmamaktadır. Dolaylı olarak  geleneksel turizm acente ve operatörleri (EtsTur vb.) ve online biletleme ve rehberlik platformları (Biletall, Piri, Gezibilen) ve ikame (yerel rehberler) rakipleri mevcuttur. Kullanıcıların sahip oldukları maddi durum ve süreyi göz önüne alarak tekliflerde bulunan uygulamamız, bunun ardından gidilecek yerlere hangi ulaşım aracı ile ne şekilde gidilebileceği, gidilen yerde nerelerin gezileceği vb. konularda tarif ve tavsiyelerde bulunarak turizm sektöründe daha önce görülmemiş bir turizm deneyimi oluşturmaktadır. Tura başlanılan ilk lokasyondan itibaren Google Maps üzerinden alınan destek ile ulaşım seçenekleri ve güzergah, Biletall ve Turna.com ile komisyon üzerine yaptığımız anlaşmalar doğrultusunda otobüs, uçak biletlemesi ve otel rezervasyonları yapılmakta olup bu özellikler rakiplerimizin hiçbirinde bulunmamaktadır. Gezi noktalarında kullanıcılar için önem arz eden ama maliyetli olduğu için vazgeçilen rehberlik hizmetleri, ekibimiz tarafından uygulamaya eklenmekte ve ücretsiz olarak kullanıma sunulmaktadır. Gezi ve konaklama noktalarında yakın bölgelerdeki kafe-restoran bilgisi de kullanıcıya sunulmaktadır.

Abes Turizm, TÜBİTAK 1512 Bireysel Genç Girişimci (BİGG) desteğini alarak, Kasım 2021 tarihinde kurulmuştur. Kuruluşun hemen ardından KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı'nı da kazanmış ve mobil uygulama üretim faaliyetlerine hız vermiştir. Ocak 2023 tarihinde kapalı beta olarak çıkarılan Tourawise, Temmuz ayında gezginlerin kullanımına sunulmuştur. Şimdiye kadar yalnız SEO faaliyetleri gerçekleştiren ve reklam çalışması yapmamış olan uygulamamıza, 200'ün üzerinde kullanıcı erişmiş ve tur planlamıştır. 

                                                

Turizm sektörünü temsil eden pastanın giderek büyümesi ve paket tur yapan firmalar ile dijital rehberlik ve biletleme programlarının bu pastanın küçük dilimlerine hitap etmesi, Tourawise gibi bütünlüğü hedefleyen bir girişim için kompetitiflik açısında önemli bir avantaj olmaktadır. 

Tourawise'ın büyüme potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda, almayı hedeflediğimiz fon ile agresif pazarlama ve yoğun tutundurma faaliyetleri gerçekleştirerek 2024 yılında 10.000'in üzerinde kullanıcıya erişmeyi planlamaktayız. Reklam faaliyetlerimiz sağlayacağımız fonun en büyük harcama kalemidir. Bu noktada Özellikle sosyal medya ve web reklamları yapılacak olup ana hedef kitlemiz olan genç ve orta-alt gelir seviyesinden kullanıcılara erişim hedeflenmektedir.

Buna ek olarak 7 kişiden oluşan ekibimize 2 yeni yazılım personeli eklemeyi hedeflemekteyiz. Yeni eklenecek olan ekip üyeleriyle birlikte uygulamamıza, gelecek projeksiyonlarımızda da belirtilen Sosyal Medya Özelliği ve AR ile rehberlik gibi özellikler eklenecek ve Tourawise, Turizm'in SuperApp'i olma noktasında önemli bir dönemeci geçecektir.

Tourawise Mobil Turizm Operatörü, konumu itibariyle ik büyük disiplini harmanlayan interdisipliner bir girişimdir. Bu disiplinler, Turizm ve Teknoloji'dir. Tourawise, her iki disiplin bakımdan da donanımlı bir ekibe sahip olmakla beraber, ekip üyelerinin sektörel bazda yaklaşık 50 yıllık bir tecrübesi bulunmaktadır. Uzun yıllardır birlikte çalışan ve kurucu niteliğini taşıyan her bir ekip üyesi, iş birliği ve hızlı çözüm üretme noktalarında da vasıflıdır.

Ekibimiz 4'ü yazılımcı olmak üzere toplam 7 kişiden oluşmaktadır. 

Murat Akdan: Gazi Üniversitesi Tarih bölümünden mezun olan ve Marmara Üniversitesi'nde Turizm ve Otel İşletmeciliği eğitimi alan Murat, yaklaşık 4 yıllık öğretmenlik kariyerinin ardından uzun yıllardır tutkusu olan Turizm ile Yazılım'ı harmanlayarak Tourawise fikrini ortaya çıkarmıştır. Bu doğrultuda Mobil uygulama tasarımına ve Proje yöneticiliğine dair eğitimler aldıktan sonra TÜBİTAK BİGG programına başvurmuş ve Tourawise fikri ile hibe desteği almaya hak kazanmıştır. Kasım 2021 tarihinden bu yana faaliyetlerini sürdürmekte olan Abes Turizm'de Proje Yürütücüsü ve Mobil Uygulama Tasarımcısı olarak görev almaktadır.

Ozan Göncü: İstanbul Aydın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünden mezun olan Ozan, İsim Tescil gibi önemli firmalarda takım lideri olarak çalışmış, 100'e yakın website tasarımı ve SEO çalışması yapmış ve onlarca mobil uygulama için veri barındırma hizmeti gerçekleştirmiştir. vMWare, HyperV, CloudFlare, AWS, WordPress gibi pek çok program ve platformu etkin düzeyde kullanmaktadır.

Ozan Gül: İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun olan Ozan, Freelance olarak onlarca uygulama ve websitenin tasarımını oluşturmuştur. Tourawise'ın Kullanıcı Arayüzü (UI) geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Figma, SketchUp ve Adobe tasarım programlarını kullanabilmektedir.

Görkem Çakır: İstanbul Okan Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olan Görkem, Eyüp Sultan Belediyesi ve Kayran Metal gibi firmalarda yazılım personeli olarak çalışmıştır. Laravel, Java gibi programlama dillerini bilmekte ve Tourawise'a Back-End konusunda katkıda bulunmaktadır.

Celil Topçu: Celil, Akdeniz Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemlerinden mezun olduktan sonra birçok firmada çalışmıştır. Pelzer Pimsa Otomotiv/ IT Depertmanı, Altiniste.com/ Kurucu Ortak ve Yazılım geliştirme, Fipek Bilişim/ Yazılım Geliştirme, Lider Kozmetik/ ERP ve IT Uzmanı olarak çalışmış olan Celil, şimdilerde ise Yazılım Geliştirme ve IT alanlarında Tourawise'a katkıda bulunmaktadır.

Özcan Kırıkbaş: İstanbul  Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olan Özcan, Şayakçı Holding ve TÜBİTAK MAM gibi birçok yerde Muhasebe, Pazarlama ve Finansman alanlarında görev almıştır.  Kuruluş tarihimizden bu yana Tourawise'da Pazarlama ve Finans alanlarında katkıda bulunmaktadır.

Hilal Özdemir: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olan Hilal, Delta Kozmetik gibi birçok yerde çalışmıştır. Tourawise'a İçerik Üretimi Kullanıcı Arayüzü konusunda destek olmaktadır.

 • 2019
  Turizm Acentası Kurma Fikri

  Ekip üyeleri olarak Dinler Tarihi, Mitoloji, Aşk gibi çeşitli temalar doğrultusunda destinasyonlardan oluşan ve bu rotalarda paket turlar satan bir turizm acentesi kurma çalışması gerçekleştirdik.

 • 2020
  Pandemi Sonrası

  Salgın döneminden sonra gezginlerin paket turlardan uzaklaşması ve insanların daha fazla bireyselliğe yönelmesi, Acente fikrimizi mobil uygulamaya, paket tur fikrimizi ise kişiselleştirilmiş tur deneyimine çevirmiştir.

 • 2021
  TÜBİTAK BİGG Galibiyeti

  Mobil Turizm operatörü fikrimiz ile Boğaziçi ve İstanbul Üniversitelerinin yürütücülüğünde TÜBİTAK BİGG yarışmasına katılarak uzun bir eğitim ve eleme süreci sonucunda yaklaşık 4000 katılımcı arasından hibe desteği almaya hak kazandık.

 • 2021
  Kuruluş

  Yarışmayı kazanmamızın hemen ardından TÜBİTAK Marmara Teknokent'te şirketimizi kurduk ve faaliyetlerimize başladık.

 • 2022
  KOSGEB İleri Girişimci Desteği

  Mobil Uygulama ile ilgili çalışmalarımızı sürdürürken KOSGEB İleri Girişimci Desteği'ni almaya hak kazanarak gerekli donanım ve yazılım programları bakımında güçlendik.

 • 2023
  Tourawise Piyasada!

  Tourawise: Mobil Turizm Operatörünü, Google Play Store ve App Store'dan indirebilirsiniz.

 • 2024
  Sosyal Medya Güncellemesi

  Mobil uygulamamıza 2024 yılının ilk yarısında sosyal medya özelliği ekleyeceğiz. Bu özellikle beraber hem kullanıcı bağlılığı hem de yeni gelir modelleri yaratılacaktır.

 • 2024
  100.000 Kullanıcı

  2024 yılının sonunda 100.000 kullanıcıya ulaşmayı hedeflemekteyiz.

 • 2025
  AR ile Rehberlik

  2025 yılının ilk yarısında Augmented Reality (AR) teknolojisi ile gezginlere müze ve ören yerlerindeki kalıntıların orijinal halleri ve önemli savaş alanlarında savaş görüntülerinin gösterilmesi gibi rehberlik hizmetleri sağlayacağız.

 • 2025
  Yapay Zeka desteği ile rehberlik

  2025 yılının sonunda temellerini atmakta olduğumuz yapay zeka sisteminin tamamlanmasını ve yapay zekanın özellikle Recommendation System olarak gezginlere kişisel tavsiyelerde bulunmasını sağlayacağız.

%100 fonlandı

Süre Tamamlandı

Yatırımcı Sayısı 149

Min. Yatırım Tutarı 500 TL

₺ 1.707.000

% 100 Fonlandı, hedef fon ₺ 1.700.000
Tamamlandı
Yatırımcı Sayısı 149 Min. Yatırım Tutarı 500 TL

HATA

Kitle fonlaması işlemleri çeşitli oranlarda risklere tabidir. Bunlar arasında yatırımın kısmi yada tümünün kaybı, payların devir imkânının kısıtlı olabileceği, kar payı da dahil olmak üzere herhangi bir getiri elde edilememesi ve yatırım yapılan girişimin ticari hedeflerine ulaşamaması gibi riskler bulunmaktadır. Bu nedenle, işlem yapmaya karar vermeden önce, piyasada karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız, mali durumunuzu ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Kitle fonlama faaliyetleri riskleri için Genel Risk Bildirimi’mizi, karşılaşabileceğiniz risk tipleri için Özel Risk Bildirimi’mizi inceleyebilirsiniz.

Fongogo, III-35/A.2 sayılı Kitle Fonlaması Tebliği (“Tebliğ”) kapsamında paya dayalı kitle fonlaması faaliyetinde bulunmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu tarafından listeye alınmış bir şirkettir. Paya dayalı kitle fonlaması ve bu kapsamda platformların sunduğu hizmetlere yahut diğer kitle fonlaması faaliyetlerine ilişkin bilgilere internet sitemiz ve Tebliğ aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Fongogo hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi veya yatırım analizi sunmaz, bir girişimci veya girişim şirketine ilişkin yatırım önerisinde bulunmaz, yatırımın belirli bir yatırımcı için uygunluğunu teyit etmez, saklama hizmeti sunmaz ve hiçbir durumda bu e-postanın içeriği bu şekilde yorumlanamaz. Kişiler kendi yatırım kararlarını, kendileri, gerekli belgeleri inceleyerek, yatırımcı gereksinimlerini, yatırım limitlerini ve yatırım konusu araçları yeniden satma imkanı hakkında ayrıntılı bilgiler edinerek ve her türlü yatırım kararının riskler içerebildiğini gözeterek vermelidir. Kitle fonlaması ve Platform’da yayımlanan ilgili kampanyalar özelinde bu risklere ilişkin çeşitli bilgilere konu ile ilgili bilgilendirme formları veya açıklamalar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.