;

INBUSINESS DERGİSİ – RÖPORTAJ


Fongogo Kurucu Ortağı Ali ÇEBİ

 

Fintek'lerin geleceğini, gelişim potansiyelini kısaca değerlendirir misiniz? Ekosistem olarak ne kadar bir büyüklüğe ulaşacağını öngörüyorsunuz?

FinTech'lerin dünyadaki rolü ve öneminin artarak devam edeceğine inanıyorum. FinTech şirketleri uygun maliyet yapıları ile kullanıcı deneyimini en üst seviyelere taşıyarak, alışılagelmiş iş yapma şekillerine alternatif olarak piyasayı yeniden şekillendiriyor. Türkiye, genç ve büyük nüfusu, yüksek oranda akıllı telefon kullanım oranı ve artık her evde kullanımı bir ihtiyaç olan bilgisayarla internet üzerinde yaşayan bir ülke haline geldi. E-ticaret, mobil ödeme kullanımı ve dijital bankacılık hızla büyümesi FinTech'lerin çoğalmasına, ekosistemin büyümesine ve yepyeni iş birliklerinin oluşmasına olanak sağlıyor. 2019’da 700 milyon olan online işlem adedi, 2020’de 1 milyar işlem adedine ulaştı. Para transferi ve fatura ödeme ise en çok kullanılan işlemler olarak öne çıkıyor. Şu anda 500'e yakın FinTech kuruluşumuz var, bunların sayısının ve ekosistem içindeki payının da artacağını öngörüyorum.


Fintekler ile şekillenecek Türkiye'nin yeni yüzyılına nasıl hazırlanıyorsunuz, kısaca büyüme hedeflerinizden bahseder misiniz?

Türkiye, özellikle dijital bankacılık lisanslarının da verilmeye başlanmasıyla beraber birlikte 2023 yılında yeni bir döneme giriyor. Bizler de bu arenada hem hisse hem de borç bazlı kitle fonlamasının öneminin katlanarak artacağına inanıyoruz. Hisse tarafında 2023 yılında 30 adet girişimin 150 milyon TL fonlanmasına aracılık etmeyi hedefliyoruz. Ayrıca kitle fonlamasının borç dikeyinde ise hazırlıklarımızı tamamlayıp, 2023 yılının ikinci yarısında yepyeni bir fonlama aracını tüm ekosisteme kazandırma yolunda ilerliyoruz.HATA

Kitle fonlaması işlemleri çeşitli oranlarda risklere tabidir. Bunlar arasında yatırımın kısmi yada tümünün kaybı, payların devir imkânının kısıtlı olabileceği, kar payı da dahil olmak üzere herhangi bir getiri elde edilememesi ve yatırım yapılan girişimin ticari hedeflerine ulaşamaması gibi riskler bulunmaktadır. Bu nedenle, işlem yapmaya karar vermeden önce, piyasada karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız, mali durumunuzu ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Kitle fonlama faaliyetleri riskleri için Genel Risk Bildirimi’mizi, karşılaşabileceğiniz risk tipleri için Özel Risk Bildirimi’mizi inceleyebilirsiniz.

Fongogo, III-35/A.2 sayılı Kitle Fonlaması Tebliği (“Tebliğ”) kapsamında paya dayalı kitle fonlaması faaliyetinde bulunmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu tarafından listeye alınmış bir şirkettir. Paya dayalı kitle fonlaması ve bu kapsamda platformların sunduğu hizmetlere yahut diğer kitle fonlaması faaliyetlerine ilişkin bilgilere internet sitemiz ve Tebliğ aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Fongogo hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi veya yatırım analizi sunmaz, bir girişimci veya girişim şirketine ilişkin yatırım önerisinde bulunmaz, yatırımın belirli bir yatırımcı için uygunluğunu teyit etmez, saklama hizmeti sunmaz ve hiçbir durumda bu e-postanın içeriği bu şekilde yorumlanamaz. Kişiler kendi yatırım kararlarını, kendileri, gerekli belgeleri inceleyerek, yatırımcı gereksinimlerini, yatırım limitlerini ve yatırım konusu araçları yeniden satma imkanı hakkında ayrıntılı bilgiler edinerek ve her türlü yatırım kararının riskler içerebildiğini gözeterek vermelidir. Kitle fonlaması ve Platform’da yayımlanan ilgili kampanyalar özelinde bu risklere ilişkin çeşitli bilgilere konu ile ilgili bilgilendirme formları veya açıklamalar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.