Nakliyelazım

Lojistiğin Teknoloji Hali

Lojistik & Mobilite & Ulaşım Mobil Uygulamalar B2B B2C Büyüme

Sorunu Gönder

A
Adnan ŞAHİN / 06 Mar 2024 15:14
1 Cevap

Lojipark firmasına buradan yatırım yaptım ve battı. Bu sektör yatırıma uygun değil diye düşünüyorum. Onlardan farkınız ne sizce ?

NL TEKNOLOJİ LOJİSTİK A.Ş. / 06 Mar 2024 16:32

Merhabalar. Lojipark'ın faaliyetini durdurması ile ilgili girişimin kurucu ortagi İbrahim Bey'in de yaptığı açıklamaya göre, kurucu ortaklar arasinda ortaya çıkan anlaşmazlıklar sebebiyle bu kararı aldıklarıni biliyorum. Sektörün herhangi bir özelliği buna sebep olmuş değil. Nakliye sektörü her yıl yüzde 6-10 arasinda buyume gösteren bir sektör. Teknolojinin yavaş yavaş dahil olmasi sebebiyle dijital lojistik girişimleri için de önemli ve hazır bir pazar. Nakliyelazım ise sektörde bulunan bir çok lojistik girişiminden çok farkli bir iş modeli sunuyor. Bu sayede hem gerçek manada dijitalleşmiş bir sistem vaadediyor, hem de hedef pazar olarak çok dengeli bir iş hacmine hizmet veriyor.

S
SEFA YAZICI / 14 Şub 2024 12:59
1 Cevap

Merhabalar, Fonlama süresi başlayalı neredeyse 2 gün olmuş, ama yatırımcılara baktığından hiç ekibinizde bulunan soyismiyle kimse yok. Reklam yaparken eş, dost, akrabaya neden duyurmadınız acaba? Başarılar.

NL TEKNOLOJİ LOJİSTİK A.Ş. / 14 Şub 2024 14:26

Merhabalar. Öncelikle teşekkür ederiz. Açıkçası tanıtım için özellikle duyurmamayı tercih ettiğimiz bir kitle istesek de olamıyor. Herkese açık bir tanıtım kampanyası yürütüyoruz. Bununla beraber, 2 yıldır çalışmalarını sürdüren bir şirketiz ve bu esnada hem kendi öz kaynaklarımızı, hem de yakın çevreden gelen destekleri şu ana kadar kullanarak bu noktaya geldik. Kısa süre içerisinde, soyadı benzerliğinden bağımsız olarak, çevrelerimizin de belli oranlarda katılım yapacağının bilgisini en azından sizinle paylaşabilirim. 2 gün biz girişimciler için uzun bir süre olsa da 45 günlük bir kampanyaya yatırım yapmayı planlayanlar için aynı öncelik seviyesinde bulunmayabiliyor elbette. Tanıtımlarımız hem yakın çevreye, hem ilgisi olabilecek bütün mecralara kampanya boyunca da elimizden geldiğince yapılmaya devam edecektir.

F
FATİH BURAK ÖZTÜRK / 12 Şub 2024 16:22
1 Cevap

Merhaba, öncelikle fonlamanızda başarılar dilerim. Globalde kitle fonlama ve VC yatırımlarında sizinle benzer dikeydeki firmalar, yıllık tekrar eden gelirlerinin (ARR) 4 katı ila 7 katı arasında fonlanıyor (Kaynak: Acquire, Empire Flippers vb platformlar, Statista raporları) ve hatta exit yapıyorlar. Sizin değerlemenize baktığımda 8 ayda 1,1 milyon TL ciro yapılmış, yıllığa vurduğumuzda 1,65 milyon, gelirinizin 32 katı bir değerlemeden fonlamaya çıktığınızı görüyorum. Bu değerlemeyi global piyasa ile uyumlu buluyor musunuz? Biz kitle fonlama yatırımcılarının yatırım kararı verirken global tarafla uyumlu değerlemeler görmek istediğimiz gerçeğini göz önünde bulundurdunuz mu? Globalle arasında bu kadar fark olmasının nedeni nedir? Teşekkürler,

NL TEKNOLOJİ LOJİSTİK A.Ş. / 12 Şub 2024 18:00

Merhabalar. Iyi dilekleriniz icin tesekkur ederiz. Bu asamadaki bir girisim icin yillik tekrar eden gelir uzerinden degerlemek dogru olmayan ve yaniltici sonuclara sebep olacaktir. Hatta zorlama bir degerleme yaparsak su andakinden daha yuksek degerlemelere bile erismek mümkündur. Ornegin eger 8 ay degil de son dort ayi dikkate alsak, veya buyume trendine gore bir calisma yapsak ya da yillik ortalama pazar dinamigini bile projeksiyon uzerinden hesaba katsak, matematikte dogru ama gerceklikle baglantisiz sonuclar cikar. Degerleme ile ilgili, ilk asamada benchmark uzerinden bir değer ele alındı. Bu da benzer girişimlerin benzer aşamada yatirim aldigi degerleme kosullari uzerinden bir karsilastirma olarak hesaba katildi. Ve fakat bu degerler daha dusuk calisma kapsami olan sirketler olmasina ragmen 4-6 milyon usd seviyelerindeydi. Piyasa kosulları ve dolar kurunun piyasayla eşdeğer degişmemesi sebebiyle degerleme 1.5-2 milyon usd seviyesine cekildi. Fongogo tarafindan yapilan degerleme analizinde de benzer seviyede degerleme ortaya ciktigi icin bu deger uzerinden yatirimciya sunulmasina karar verildi. Globalde de yenilikci ve pazarda dogrulanmis bir teknoloji saglayan bir girisimin bu asamadayken (ARR tespiti yapilamayacak seviyedeyken) daha dusuk seviyelerde degerlenmeyecegini dusunuyoruz. Ikinci tur yatirim planlari da simdiden yapilirken tutarsiz bir degerleme bizim de isteyecegimiz bir sey olmaz elbette.

H
HAKAN ÇAM / 12 Şub 2024 14:28
1 Cevap

Merhaba, öncelikle yapmış olduğunuz platforma ve işe saygılarıma sunuyorum.Personel giderlerine 2.8 milyon ile en yüksek payı ayırmışsınız sizcede yüksek değil mi 2 yıldıe faaliyet karı elde edememiş bir şirket için gelecek satış ve karlılık oranları sizcede biraz yüksek olmamış mı ?

NL TEKNOLOJİ LOJİSTİK A.Ş. / 12 Şub 2024 14:48

Merhaba. Sorularınız için teşekkür ederiz. Personel giderleri esasında faaliyetle doğru orantılı olarak artan giderler. İçeriğinde canlı destek personelini, satış personelini ve yazılım personelini barındırıyor. Özellikle canlı destek ve yazılım personelinin mümkün olduğunca güçlü tutulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu planlamanın nakliyelazım'ın sistemde herhangi bir aksama olmadan hizmet vermesi, dolayısıyla büyüme sırasında doğru yerde durabilmesi için gerekli olduğunu düşünüyoruz. Şirketin kuruluşundan itibaren 2 yıl geçmiş olmakla birlikte, bu zamanın büyük kısmı dijital altyapıyı hazırlamakla geçmesi sebebiyle faaliyette olduğu süreyi 8 ay olarak kabul ediyoruz. 8 aylık süre boyunca sistemin piyasada doğrulanması ve doğru operasyonu oturtmak adına daha temkinli ilerlediğimizi söylememiz gerekir. Diğer taraftan yatırım almadaki amacımız bu doğrulamayı gerçekleştirmiş haldeyken daha güçlü bir yapıyla piyasada büyümeyi yakalama planımız. Yeni bir pazar oluşturmuyoruz ve zaten devasa hacme sahip ve teknolojik eksiklik çeken bir sektörde yer alıyoruz. Özet olarak reel rakamlardan bahsedersek orta ölçekli bir firmanın yıllık nakliye harcaması 1,5 milyon TL seviyesindedir. Büyük ölçekli firma için bu rakam 8-10 milyon seviyesine çıkmakta. Bahsettiğimiz hedef, pazarın yıllık %0,5'ine tekabül etmekte. Bunun satış ve operasyon performansı açısından başarılması uzak olmayan bir hedef olduğunu düşünüyoruz. Dilerseniz daha detaylı olarak ilerleme planı üzerine de istişare etmekten memnun oluruz.

Halil Gezgin / 12 Şub 2024 13:38
1 Cevap

ŞU ANA KADAR YAPILAN TOPLAM CİRO(LÜTFEN KOMİSYONUNUZDAN ELDE ETTİĞİNİZ CİROYU BELİRTİN) NEDİR ? VE BUNU NE KADARLIK BİR PAZARLAMA BÜTÇESİ İLE YAPTINIZ

NL TEKNOLOJİ LOJİSTİK A.Ş. / 12 Şub 2024 13:50

Merhaba. Sistemin yayına alındığı son 8 aylık sürecteki ciromuz 1.100.000 TL'dir. Komisyon uzerinden calışmadığımız ve doğrudan muşteriye faturayı kesen taraf oldugumuz icin toplam ciroyu bu sekilde dikkate alabilirsiniz. Taşıma operasyonlarında yaklaşık ortalama yuzde 15 karlılıkla çalışmaktayız. Cironun buyuk bir kısmı (yaklaşık %70) son 4 ayda gercekleşmiştir. Bu trafiği aylık ortalama 25 bin TL pazarlama bütçesiyle gerçekleştirdik.

%5 fonlandı

Süre Tamamlandı

Yatırımcı Sayısı 32

Min. Yatırım Tutarı 1.000 TL

₺ 223.425

% 5 Fonlandı, hedef fon ₺ 4.200.000
Süre Tamamlandı
Yatırımcı Sayısı 32 Min. Yatırım Tutarı 1.000 TL

HATA

Kitle fonlaması işlemleri çeşitli oranlarda risklere tabidir. Bunlar arasında yatırımın kısmi yada tümünün kaybı, payların devir imkânının kısıtlı olabileceği, kar payı da dahil olmak üzere herhangi bir getiri elde edilememesi ve yatırım yapılan girişimin ticari hedeflerine ulaşamaması gibi riskler bulunmaktadır. Bu nedenle, işlem yapmaya karar vermeden önce, piyasada karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız, mali durumunuzu ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Kitle fonlama faaliyetleri riskleri için Genel Risk Bildirimi’mizi, karşılaşabileceğiniz risk tipleri için Özel Risk Bildirimi’mizi inceleyebilirsiniz.

Fongogo, III-35/A.2 sayılı Kitle Fonlaması Tebliği (“Tebliğ”) kapsamında paya dayalı kitle fonlaması faaliyetinde bulunmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu tarafından listeye alınmış bir şirkettir. Paya dayalı kitle fonlaması ve bu kapsamda platformların sunduğu hizmetlere yahut diğer kitle fonlaması faaliyetlerine ilişkin bilgilere internet sitemiz ve Tebliğ aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Fongogo hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi veya yatırım analizi sunmaz, bir girişimci veya girişim şirketine ilişkin yatırım önerisinde bulunmaz, yatırımın belirli bir yatırımcı için uygunluğunu teyit etmez, saklama hizmeti sunmaz ve hiçbir durumda bu e-postanın içeriği bu şekilde yorumlanamaz. Kişiler kendi yatırım kararlarını, kendileri, gerekli belgeleri inceleyerek, yatırımcı gereksinimlerini, yatırım limitlerini ve yatırım konusu araçları yeniden satma imkanı hakkında ayrıntılı bilgiler edinerek ve her türlü yatırım kararının riskler içerebildiğini gözeterek vermelidir. Kitle fonlaması ve Platform’da yayımlanan ilgili kampanyalar özelinde bu risklere ilişkin çeşitli bilgilere konu ile ilgili bilgilendirme formları veya açıklamalar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.