Yeşil Paket

Kurumsal Teslimat Çözümü

Lojistik & Mobilite & Ulaşım Yeşil Teknolojiler B2B B2B2C B2C Büyüme

 

Pandemi ile beraber tüm dünyada geleneksel alışverişin yerini e-ticaret almaya başlamıştır. Değişen kullanıcı alışkanları sonunda günlük sipariş sistemleri üzerinden yapılan alışverişlerdede yüksek bir artış gerçekleşmiştir. Yazılım altyapıları bu talebe cevap vermek için hızla yenilenirken gün içi teslimat sistemleri yetersiz kalmıştır. 

Problemler incelendiğinde artan fosil yakıt maliyetleri, araç fiyatları, personel maliyetleri de sektördeki işletmeleri zorlayan problemler arasında yer almaktadır. 

Güncel olarak ise işletmeler araç satın alarak sürücü istihdam ederek kendi teslimatlarını yapmaya çalışmaktadır. Sürdürülebilir olmayan bu yöntemde araçların bir süre sonra kullanılamaz hale gelmesi, trafik kazaları, araç bakımları, yakıt maliyetleri, istihdam edilen personelin kask, mont, yelek vb.kişisel malzeme giderleri çok yüksek maliyetlere ulaşmakta, takip ve işletme süreci zorlu olmaktadır.

Son olarak dünyada ve Avrupa’da her geçen gün karbon ve egzoz salınımı, fosil yakıt kullanımı, hava kirliliği, gürültü kirliliği konularında sert yaptırımlar uygulanmaktadır. Avrupa Birliği kapsamında imzalanan Yeşil Mutabakat anlaşması ile 2030 yılına kadar tamamen elektrikli araçlara geçiş sağlanmış olacak ve fosil yakıt kullanımı minimuma indirilecektir. 2023 yılında karbon vergiside Avrupa ülkelerinde uygulanmaya başlanmıştır. Türkiye’nin de Avrupa Birliği’ne kabul sürecinde Yeşil Mutabakat’ın maddelerine ayak uydurmak durumundadır.

Yeşil Paket işletmelerin tüm teslimat süreçlerini üstlenip araçtan, personele kadar tüm akışı yöneterek yaşadıkları probleme çözüm olmaktadır.

İşletmeler trafik kazaları, araç bakımları, yakıt maliyetleri, kişisel korunma ekipmanları vs. birçok durumla uğraşmak yerine Yeşil Paket ile anlaşarak tüm teslimatlarını sorunsuz gerçekleştirebilmektedir. Bu sayede hem büyük yasal sorumluluklardan, hemde yüksek maliyetlerden kurtularak teslimat yapabilmektedirler.

Yeşil Paket'in sunduğu avantajlar incelendiğinde;

 • %100 kurumsal araç filosu
 • Sıfır yakıt maliyeti
 • Gelişmiş teknolojik altyapı
 • Kaliteli insan kaynağı
 • Büyük ve küçük işletmelere uygun iş modeli

 

Yeşil Paket işletmelerin işlerine odaklanmalarını, kaza, arıza, hastane, karakol vb. sorunlarla uğraşmadan sorunsuz teslimat yapmalarını sağlayan bir hizmettir.

Teslimat hizmetinin oluşma aşamasında aynı ekibin hayata geçirdiği online sipariş uygulaması olan Esnaf Cebinde ile başlamıştır. Uygulamanın geliştirilmesi ve kullanıma sunulması aşamalarında binden fazla işletme ile bir araya gelinmiş olup teslimat süreçlerindeki problemler gözlenmiştir. Yapılan gözlem sonunda hem küçük hemde büyük işletmeler için en uygun teslimat hizmetinin nasıl olması gerektiği konusunda çalışmalar, görüşmeler yapılmıştır. Şu an sahada Yeşil Paket tarafından uygulanan teslimat modeli sahadan doğan, çözümünü de sahadaki aktörlerden üreten bir girişimdir.

Ortaya çıkan çözüm önerisinin uygulanması aşamasında Yeşil Paket ekibi kullanacakları araçlar üzerinde ar-ge çalışmaları gerçekleştirmiş olup var olan araçları teslimat sistemine hazır hale getirmiştir. Bu çalışmalar kapsamında araçların dayanıklılığı arttırılmış, yük taşıma kabiliyeti kazandırılmıştır. Araçların tamamına plugin batarya teknolojisi entegre edilerek 30 saniye içerisinde batarya değişiminin yapılabilmesi sağlanmıştır. Bu sayede menzil sorunu ortadan kaldırılarak tüm araçların 24 saat boyunca durmadan kullanılabilmesi için gerekli altyapı oluşturulmuştur. Son olarak araçların batarya ihtiyaçları için belirli aralıklarla şarj merkezleri konumlandırılarak bu merkezlerden batarya değişimi yapılabilmektedir.

İşletmelerin teslimatlarını takip edebilmeleri, Yeşil Paket ekibinin ise tüm süreci yönetebilmesi adına bir mobil uygulama ve web tabanlı yönetim panelinin geliştirilmesi de tamamlanmıştır. Bu sistemler sayesinde tüm süreç dijital ortamda yürütülebilmekte, anlık ops takibi, şarj durumu, hız durumu gibi veriler uzaktan takip edilebilmektedir. Yine yönetim paneli üzerinden tüm insan kaynakları süreci de yönetilmektedir.

Özetle Yeşil Paket’in problem tespiti ve çözümü sahadaki diğer çalışmalar aşamasında doğmuştur. Bu fikri hayata geçirmek için gerekli olan araç ve teknoloji altyapısını da kurarak sorunsuz bir teslimat sistemi oluşturmuştur.

Yeşil Paket olarak iş ve gelir modelimizi teslimata ihtiyacı olan her kesimden müşteriye çözüm üretebilmek adına detaylı şekilde kurguladık. Gelir ve iş modeli incelendiğinde iki tür model bulunmaktadır. Birinci türün hitap ettiği müşteri grubu teslimat trafiği yoğun, orta büyük ölçekli sözleşmeli müşterilerdir. Bu grupta yer alan müşterilere teslimat aracını ve sürücüsünü sadece kendi kullanımlarına sunarak hızlı teslimat yapmalarını sağlamaktayız. Araç ve sürücü anlaşmalı müşteri haricinde hiçbir teslimat yapmamakta, sadece müşterinin hizmetinde bulunmaktadır. Bu tür müşterilere sabit araçlı müşteriler olarak isimlendirmekteyiz.

İkinci grupta yer alan müşteri kitlesi ise teslimat trafiği düşük, mikro veya küçük ölçekli, büyüme aşamasındaki müşterilerdir. Bu müşterilerin siparişler üzerinden elde ettikleri gelirler sabit araçlı teslimat hizmetinin maliyetini karşılamamaktadır. Bunun için ise ikinci gelir modelimiz olan çağır gelsin ismini verdiğimiz her teslimat başına ücretlendirme yapılan gelir modeliyle çalışmaktayız. Bu modelde sürücü ve araç birçok müşterinin teslimatını yapmakta, mobil uygulama veya whatsapp hattı üzerinden teslimat hizmeti isteyen müşterilere teslimat konumu ve sıraya göre önceliklendirmektedir. Teslimat yapılacak adresin uzaklığı ve teslimat saatine göre değişkenlik gösteren teslimat bedeli üzerinden yapılan tüm hizmet aylık olarak müşteriye fatura edilmektedir.

Yeşil Paket'in iş modeli incelendiğinde ise firmasının kullandığı tüm elektrikli araçlar kendi filosuna aittir. Personel firmanın araçlarını kullanmakta ve saat başı ücret almaktadır. Örneğin bir sürücü saatte 75 TL kazanç üzerinden günde 8 saat mesai yaptığında aylık ortalama 18.000 TL kazanmaktadır. Tüm bu iş sürecinde sürücüden istediğimiz bir malzeme, ekipman, araç, yemek vb. bulunmamaktadır. Tüm süreçler firmanın kurumsal araçları ve kurumsal ekipmanları ile sağlanmaktadır. Personel kısmında saat başı ücretlendirme ile süreç yürütülmektedir. 

Yeşil Paket çiçek, yemek, market, ilaç, kıyafet, kargo vb. sektörlerde bulunan, tüm gün içi teslimatlı satış yapan işletmeleri hedeflemektedir.

Girişimin Isparta'da market, yemek ve çiçek sektöründe yoğun bir teslimat trafiği mevcuttur. Müşteriler arasında bölgenin güçlü firmalarından biri olan IYAŞ, en yaygın kullanılan e-ticaret platformlarından biri olan ÇiçekSepeti ve Akdeniz bölgesinin en büyük çiçekçilerinden biri olan Süstek bulunmaktadır. 

Reklam ve tanıtım kısmında en yoğun kullandığımız platform sosyal medya hesapları ve billboardlardır. Sosyal medya hesapların üzerinden yaptığımız reklamlar sonucunda pozitif geri bildirim almakla beraber birçok şehirden de talep toplamaktayız. Çalıştığımız şehrin önemli noktalarından aldığımız billboard alanlarını ise verimli kullanrak farklı kanallar üzerinden de marka bilinirliğini arttırmaya çalışmaktayız.

Avrupa ve Amerika’da 2023 yılında en çok ar-ge yapılan çalışamalar arasında otonom teslimat sistemleri, insansız teslimat altyapıları ve teslimat robotları yer almaktadır. Dünyada son yılların en önemli konusu haline gelen teslimat üzerine binlerce girişim kurulmuş ve fonlanmıştır. Bu girişimlerin birçoğu yeniliği takip edebilmek adına büyük kargo firmaları satın almıştır. Müşterilerine evlere teslimat hizmeti sunan market, restoran zincirlerininde radarında teslimat girişimleri bulunmaktadır. Bunlara bir örnek vermek gerekirse yerli bir firma olan Migros tüm market teslimatları için Paket Taxi firmasının %75’ini 650 Milyon TL gibi bir rakama satın almıştır. Ülkemizde Vigo, Fiyuu gibi şirketlerde yaklaşık 60 şehir üzerinde binlerce çalışan ile teslimat hizmeti vermektedirler.

Pazarın büyüklüğü incelendiğinde ülkemizde aktif teslimat hizmetinde çalışanı sayısı 1.2 milyon civarındadır. Pazarın büyük bir kısmınını bireysel olarak çalışanlar tamamlamaktadır. Fiyuu, Vigo ve Paket Taxi gibi firmaların toplam çalışan sayısı ise 30 bin civarındadır.

Pazara etkileyen faktörlerin en başında eğitim sektörü gelmektedir. Sektör üniversitelerin faaliyette olduğu 8-9 ay boyunca yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Pandemi ve depremin etkisi ile uzun bir süre kapalı kalan üniversitelerin yeni dönemde tam kapasiteyle çalışması, teslimat sektörününde yeni rekorlar kırılması beklenmektedir.

Yeşil Paket girişiminin pazarda karşılaşacağı rakipler incelendiğinde direkt rakip olacak kendi filosu ile hizmet veren, tamamen elektrikli araçlar ile çevreci bir çözüm yer almaktadır. Ancak dolaylı ve sektörde güçlü olan diğer rakipler bulunmaktadır. Bunların başında Fiyuu ve Vigo gibi firmalar gelmektedir. Bu firmalar sürücülerin araçları ile hizmet verdiklerinden dolayı kurumsal bir izlenim vermemekte, araçların sağlığı ve bakımı devamlı olarak sorun olmaktadır. Buna ek olarak insan kaynakları kısmında titiz bir çalışma yürütmediklerinden dolayı çalışan bireyler ile müşteriler arasında büyük sorunlar yaşanmaktadır. Yeşil Paket zaten bu doneleri sahadan toplayarak kurulduğundan dolayı girişimin en başından beri odaklanılan noktalar bu sorunlardır. Kullanılan araçların kurumsallığı, personellerin temiz ve bakımlı kişilerden oluşması Yeşil Paket’i pazarda her zaman bir adım önde tutmaktadır. Çünkü satış yapan işletmenin temsilcisi müşterinin kapısına giden teslimat çalışanıdır!.

 

Yeşil Paket ‘in tamamen elektrikli araçlar kullanması, tüm araçlarını yenilenebilir enerji kaynaklarından beslemesi yine rekabet açısından önemli bir değer önerisidir. Diğer firmaların aylık yakıt maliyetleri milyon TL seviyesindeyken Yeşil Paket’in yakıt giderleri sıfıra yakındır. Bu hem ekonomik rekabette hemde sürdürülebilirlik açısından büyük bir avantaj olarak öne çıkmaktadır.

Rakiplerin teslimat yapabilmesi için motoru ve ekipmanı olan insanlara ihtiyacı vardır. Çünkü çalışma modellerinde çalışanların araçlarını ve ekipmanlarını kullanmaktalar. Bu da işi büyütme kısmında işe alınacak kişilerin kitlesini küçülten, büyümeye engel teşkil eden yapıdadır. Ancak Yeşil Paket’te çalışmak isteyen herkes hiç bir şeye sahip olmasına gerek olmadan işe başlayıp firmanın aracını kullanmaktadır. Buda büyüme, ölçekleme açısından Yeşil Paket’in avantajları arasında yer almaktadır.

Örneğin Isparta pazarına Paketle ile aynı anda giren Yeşil Paket, kurulduğu günden itibaren 10 aylık sürede araç sayısı ve çalışan açısından %300 büyüme sağlarken Paketle firması zarar açıklayıp Isparta pazarından çekilmiştir. Yeşil Paket’in avantajları sahada oyun değiştirici rol oynamış olup öldürücü avantajları ile Paketle’yi Isparta pazarından çekilmek durumunda bırakmıştır.

Yeşil Paket kurulduğu tarih olan Eylül 2022 yılında 3 aracı ve 4 çalışanı ile hizmet vermeye başlamıştır. Kısa süre içerisinde gelen talepler üzerine araç sayısını 15 üzerine çalışan sayısını ise 20 üzerine çıkarmıştır. Hiçbir reklam ve tanıtım kampanyası yürütmeden, sadece bir şehirde hızlı bir büyüme gerçekleştirerek 8-10 aylık bir süreçte 3 milyon TL üzerinde finansal hareketliliğe ulaşmıştır. Bu süreç içerisinde deprem afeti, tüm üniversitelerin kapanması gibi ekonomiyi olumsuz etkileyen olaylarda yaşanmıştır. 

Araç Sayısı Artış Grafiği

 

Yeşil Paket'in gelecek planlamasına baktığımız da ise 2023 yılı bitmeden bir büyükşehire açılması beklenmektedir. Bu sayede araç sayısı ve ciro bakımından atılım yapması, aylık 6 milyon TL üzeri cirolara ulaşması planlanmaktadır. 2024 yılı içerisinde 2 farklı şehire giriş yapılarak yıl sonunda 12 milyon TL üzerinde ciro ve toplam 300 sözleşmeli müşteri ile Yeşil Paket büyüme trendini devam ettirmeyi planlamaktadır.

Ciro Artış Grafiği

Teknolojik altyapının, ekonomik şartların ve deneyimli ekibin sayesiden 2025 yılı sonunda Yeşil Paket 3'ü büyükşehir olmak kaydıyla toplam 15 şehirde aktif hizmet vermeyi, aylık ortalama 90 Milyon TL ciro rakamlarını hedeflemektedir. Özetle 2025 yılı sonuna kadar Türkiye'nin en çok kullanılan, tanınan kurumsal teslimat çözümü olmayı hayal eden Yeşil Paket, hayallerini gerçekleştirmek adına çalışmalarını sürdürmektedir.

Kitle fonlama üzerinden elde edilen fon miktarı ile girişimin büyütülmesi ve yaygınlaştırılması adına çalışamalar yürütülecektir. Bu kapsamda toplanacak olan 8 Milyon TL fonun kullanımı aşağıdaki gibi olacaktır. 

 • 5.000.000 TL  Araç Satın Alımı
 • 1.000.000 TL  Reklam ve Tanıtım Çalışmaları
 • 500.000 TL     Ofis, Ofis Kiraları ve Şarj İstasyonları
 • 500.000 TL     Teknolojik Altyapının Güçlendirilmesi
 • 290.112 TL       Diğer İşletim Giderleri

Yeşil Paket ekibi girişimcilik ruhuyla yaşayan, girişimcilik adına birçok çalışma yürüten ve birçok hayali gerçeğe dönüştüren bir ekiptir. Özellikle Anadolu'da girişimciliği ön plana çıkaran, yüzlere genci girişimcilik sektörüne kazandıran pro aktif bir ekiptir. Kurucu Kaan Murat AYVAZ 2015 yılından beri girşimcilik sektöründe birçok marka yaratmış ve pazarlamış, halen Yeşil Paket ile beraber KMA Yazılım Animasyon, Esnaf Cebinde gibi şirketlerin yöneticiliğini yapmaktadır. Yeşil Paket ekibi son iki yıl içerisinde onlarca kurumla paydaşlık halinde yarattığı markalara TÜBİTAK ve KOSGEB kurumları üzerinden yaklaşık 3 milyon TL devlet desteği almış, 15 milyon TL değerinde finansal hareketlilik yaratmıştır. Güncel olarak Yeşil Paket, KMA Yazılım Animasyon, Esnaf Cebinde girişimlerini yürüten ekibin toplam sayısı 35'i geçmiş durumdadır. İnandığı değerler ve hedefler doğrultusunda Yeşil Paket ekibi her geçen gün büyümeye, gelişmeye ve geliştirmeye devam etmektedir. 

 • 2022
  Yeşil Paket Kuruldu

  Yeşil Paket'in faaliyetlerine başladığı tarih.

 • 2022
  İlk Satış

  Yeşil Paket'in ilk müşterisiyle sözleşme imzaladığı tarih.

 • 2022
  5 Farklı Sektörde Faaliyet

  Çiçek, Yemek, Eczane, Market ve Fırın sektöründe teslimat yapmaya başladık.

 • 2023
  50.000 Teslimat

  Aylık ortalama 50.000 teslimata ulaşıldı.

 • 2024
  Antalya Pazarına Giriş

  Antalya pazarında faaliyet verilmeye başlanacağı tarih.

%106 fonlandı

Süre Tamamlandı

Yatırımcı Sayısı 344

Min. Yatırım Tutarı 500 TL

₺ 8.484.569

% 106 Fonlandı, hedef fon ₺ 8.000.000
Tamamlandı
Yatırımcı Sayısı 344 Min. Yatırım Tutarı 500 TL

HATA

Kitle fonlaması işlemleri çeşitli oranlarda risklere tabidir. Bunlar arasında yatırımın kısmi yada tümünün kaybı, payların devir imkânının kısıtlı olabileceği, kar payı da dahil olmak üzere herhangi bir getiri elde edilememesi ve yatırım yapılan girişimin ticari hedeflerine ulaşamaması gibi riskler bulunmaktadır. Bu nedenle, işlem yapmaya karar vermeden önce, piyasada karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız, mali durumunuzu ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Kitle fonlama faaliyetleri riskleri için Genel Risk Bildirimi’mizi, karşılaşabileceğiniz risk tipleri için Özel Risk Bildirimi’mizi inceleyebilirsiniz.

Fongogo, III-35/A.2 sayılı Kitle Fonlaması Tebliği (“Tebliğ”) kapsamında paya dayalı kitle fonlaması faaliyetinde bulunmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu tarafından listeye alınmış bir şirkettir. Paya dayalı kitle fonlaması ve bu kapsamda platformların sunduğu hizmetlere yahut diğer kitle fonlaması faaliyetlerine ilişkin bilgilere internet sitemiz ve Tebliğ aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Fongogo hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi veya yatırım analizi sunmaz, bir girişimci veya girişim şirketine ilişkin yatırım önerisinde bulunmaz, yatırımın belirli bir yatırımcı için uygunluğunu teyit etmez, saklama hizmeti sunmaz ve hiçbir durumda bu e-postanın içeriği bu şekilde yorumlanamaz. Kişiler kendi yatırım kararlarını, kendileri, gerekli belgeleri inceleyerek, yatırımcı gereksinimlerini, yatırım limitlerini ve yatırım konusu araçları yeniden satma imkanı hakkında ayrıntılı bilgiler edinerek ve her türlü yatırım kararının riskler içerebildiğini gözeterek vermelidir. Kitle fonlaması ve Platform’da yayımlanan ilgili kampanyalar özelinde bu risklere ilişkin çeşitli bilgilere konu ile ilgili bilgilendirme formları veya açıklamalar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.