ridee

Let's ridee!

₺20.000.000

Hedef Fon
Yatırım Öncesi Değerleme ₺225.000.000
Toplam Ön Talep Yatırımcı Sayısı 150
Arz Edilen Hisse Oranı %8,16
Kabul Edilen Min. Yatırım Tutarı ₺2.500
Lojistik & Mobilite & Ulaşım Mobil Uygulamalar Yeşil Teknolojiler B2B B2C Pazara Giriş

ridee, dakikalık olarak kiralama yapabileceğin çevreci ve yeni nesil elektrikli arabalarla, güvenli, ekonomik, konforlu yolculuk yapabileceğin teknolojik çözümler sunar.

 • Çevreci, ekonomik, konforlu ulaşım çözümü
 • Türkiye'de ve dünyada olmayan bir fikir
 • Yerli yazılım, donanım ve IOT üretimi
 • Yatırımın somut şekilde denetlenebilmesi
 • Bir kitleye değil, tüm dünyaya gereken çözüm

Bonus Pay Kampanyası Hakkında Bilgi

Yatırım turuna başlama tarihinden itibaren ilk 14 gün içinde yatırım yapacaklara;

₺5.000 - ₺49.999 arasındaki yatırımı için %2 bonus pay
₺50.000 - ₺99.999 arasındaki yatırımı için %5 bonus pay
₺100.000 - ₺249.999 arasındaki yatırımı için %8 bonus pay
₺250.000 - ₺499.999 arasındaki yatırımı için %12 bonus pay
₺500.000 - ₺999.999 arasındaki yatırımı için %16 bonus pay
₺1.000.000 ve üstündeki yatırımı için %20’si oranında fazladan bonus pay verilecektir.

Ek paylar, MKK nezdinde yapılacak pay dağıtımı esnasında yatırımcıların hesaplarına yatırılacaktır. Dağıtılacak bonus paylar, şirketin kurucusu Murat Yılmaz’ın payından düşülecektir.

Ödüller Hakkında Bilgiler

Kampanya süresince aşağıdaki tutarlara yatırım yapan yatırımcılarımıza kampanyanın başarılı olması halinde aşağıda belirtilen ödüller verilecektir:

 • 5.000 TL – 249.999 TL arası yatırım yapanlara proje hayata geçtiği andan itibaren 1 (bir) yıl süre ile kullandıkları her araç için %15 otomatik indirim uygulanacak.
 • 250.000 TL – 749.999 TL arası için %20
 • 750.000 TL ve üstü için %25 indirim uygulanacaktır.

Problem ve İhtiyaç

Günümüz ekonomik ve sosyal kent yaşamında hem Türk hem de diğer dünya halkları aşağıdaki sorunlarla sıklıkla karşılaşmaktadır; 

 • Bireysel arabaların sayısının fazlalığı, oluşturduğu trafik, park yeri sorunu, kapalı garaj sorunu, yüksek satın alım ve bakım maliyetleri, yüksek sigorta maliyetleri

 • Çevreci olmayan araçların ve yakıtların kullanımı nedeniyle doğaya verilen zararlar ve bu zararların getirdiği sağlık ve ekonomi kayıpları

 • (İstanbul ve bazı şehirlerde) taksi bulunmasının zorluğu, UBER gibi sistemlerin yasaklanması, korsan taksiciliğin ve kaçak ulaşımın artması

 • Yağışlı ve soğuk havalarda scooter, bisiklet, motosiklet gibi kısa mesafe ulaşım araçlarının insan hayatı açısından riskli olması

 • Küçük arabaların veya ucuz eski arabaların trafikte güvenle seyir etmesinin imkansız olması, yetersiz güvenliğe sahip araçlarda oluşan sağlık tehditleri
 • Elektrikli araçlar için oluşturulmuş şarj istasyonlarının yetersiz ve seyrek olması, özellikle konutlarda ve apartmanlardaki ortak elektrik prizleri üzerinden bireysel elektrikli araçların şarj edilmesinin sorunlar doğurması

 • Toplu taşıma araçlarının yetersiz olması ve merkez ilçelerde ortalama 10 dakika, çeper ilçelerde ise ortalama 25 dakikalık yürüyüş süreleri sonrasında ancak toplu taşımalara noktalarına ulaşımın mümkün olması. 

 • Türkiye'ye uçakla gelmiş turistlerin, buradaki tarihi yerlere ve gezi noktalarına ulaşmak için toplu taşıma araçları bulmakta zorlanması, bazı gezi yerleri için 2 saatlik bir ihtiyaç için tüm gün araç kiralamak zorunda kalmaları.

 • Araç bakım, muayene, arıza, servis, sigorta, kasko, hasar, trafik cezası, taşıt vergisi gibi konuların takibi ve ödemeleri için harcanan vakit kayıpları ve iş gücü kaybı. 

Bu sorunlar bir çok kentliye tanıdık gelen ve kabaca bir şehir halkının %90'ının en az bir kez yaşadığı sorunlardır. 

ridee, başta ekonomi, çevre, güvenlik, hız, temizlik, konfor gibi konular üzerine 4 yıldan uzun süredir araştırmalar ve teknik geliştirmeler yaparak; müşterilerin bakış açısıyla oluşturulmuş çözümler üzerine uzmanlaşmış çağdaş geliştirmeler sağlar. 

Çözüm

ridee sayesinde birçok sorun çözüme kavuşuyor;

 • Ortalama araç içi seyahat eden kişi sayısının 1,8 olduğu büyükşehirlerde, 2 kişilik küçük araçlar sayesinde araç boyunda %40 kadar, dolayısıyla trafikte de %30'a varan azalmayı sağlamaktadır. 

 • Dikine park edebilecek kadar küçük tasarımı sayesinde diğer araçların park edemediği bir çok yere park edebiliyor, anlaşmalı otoparkları ve AVM'leri sayesinde birçok ücretli otopark alanını ücretsiz şekilde kullandırabiliyor. 
 • Bataryası değiştirilebilen elektrikli araçlar sayesinde, bir bölgede araç şarj istasyonu olmasa bile bataryası ridee tarafından değiştiriliyor, böylece her zaman bataryası tam ve enerjisi yüksek araçlar her noktada müşterisini bekliyor. 
 • Araçlar ortalama her 4-5 seyahatte bir, operasyon ekibince inceleniyor, temizlikleri yapılıyor, sorunları gideriliyor ve fotoğrafları çekiliyor. Böylece her kiralamada aracın fotoğrafını çekmeye gerek kalmıyor. Hız kazandırıyor. 
 • Açılış ücreti gibi sektörde yaygın bir fiyatlamayı saçma buluyor ve bunu kaldırarak sektördeki fiyat iddiasını öne çıkarıyor. 
 • L-7 segmenti arabaları sayesinde ridee araçları; tüm otoyollar, köprüler, geçitler ve yollarda yasal şekilde hareket edebiliyor, kesintisiz ulaşım sağlıyor. 
 • 100 km'ye ulaşan hızı, spor sürüş modu, otomatik vitesi ve güvenlik önlemleri sayesinde hızlı ulaşımı güvenli şekilde sunuyor. 
 • Büyük boy seyahat çantasını alacak boyutlardaki bagajı sayesinde iki kişiyi havalimanına veya terminale eşyalarıyla götürebiliyor ve konfor sağlıyor. 
 • Kullanıcıların sürüş boyunca sigortalı olmasını sağlıyor, bunun için ek ücret istemiyor, kasko özellikleri sayesinde araçların hasar masraflarını müşterilerinden uzak tutuyor. Kaza olması halinde sürücülerinin veya diğer kazazedelerin sağlık masraflarını da sigortayla destekliyor. 
 • Fosil yakıt kullanmadan, elektrikli motorları sayesinde daha çevreci araçlarla dünyayı koruyor, temiz, sessiz, az parçayla üretilen, yıllık bakımları az olan, tamamına yakını geri dönüştürülebilen araçlarıyla çevreye sektörde hiçbir markanın dokunmadığı ölçüde olumlu katkı sağlıyor. 
 • En önemlisi, kullanıcıların bireysel araçlarıyla bir yıllık yaptığı kilometreler ve bir yıllık harcadığı masraflar göz önüne alındığında; kilometre başına çok uygun fiyatlı hizmet sunuyor. Böylece insanların araçlarına yüksek paralar bağlayıp, sokakta çürümeye terk edilmesinin önü kesiliyor, hem araç fiyatıyla yatırım yapmaları sağlanıyor, hem de ulaşım masrafını minimuma çekerek, halkın anlamsız bütçe giderlerini düşürüyor. 

ridee, tüketim toplumunu değil, paylaşım toplumunu destekleyerek; harcama odaklı bir dünya yerine ekonomik, çevreci ve huzurlu dünya fikirlerini destekliyor ve bu hedef için en iyi çözümleri sunmaya devam ediyor. 

Ürün ve Hizmetler

ridee yeni nesil ulaşım çözümünü bir çok teknolojik yenilikle sunuyor; 

 • Araçların sürüşü sonrasında, kullanıcılarına sürüşüyle ilgili istatistikler ve verileri sunarak, onların sürüş kalitelerini arttırmaları ve trafikte riski azaltmaları adına; para yerine geçecek bonus indirimleri ile teşvikler hazırlıyor. 
 • Araçların şarj edilmesi işini üstleniyor ve kullanıcılarını hep yüksek enerjiyle karşılıyor. Kullanıcılar geleneksel kiralık araçlardaki gibi benzin istasyonu peşinde koşmak, sıra beklemek ve bunun için de dakikalarını arttırarak üstüne para vermekle uğraşmıyor. 
 • Araçların yine temizliğini ridee üstleniyor. Operasyon ekibi araçları her ziyaret ettiğinde şarjlı el süpürgeleriyle aracın içini temizliyor, camlarını siliyor, park sorunu veya lastik inikliği varsa gideriyor, cam suyunu dolduruyor, kötü koku, hasar varsa gideriyor. Böylece her zaman araçlar temiz ve yeni şekilde kullanıcısını bekliyor. 
 • Kendi geliştirdiği yazılımı ve IOT sistemleri (yazılım ile aracın konuşmasını sağlayan teknoloji) sayesinde, kullanıcılarıyla iletişimini internetin veya telefonun çekmediği yerlerde dahi sağlıyor; kaza veya güvenlik dışı bir durum olması halinde saha operasyon ekipleri ile hızlıca müdahaleler sağlayarak kullanıcılarının güvenliğini, sektörde hiç bir ulaşım hizmetinde olmayan seviyede tepeye taşıyor. 
 • Araç içine eklenecek duman, ısı ve gaz sensörleri sayesinde sigara dumanı, yanıcı madde kokusu, motorda veya bataryada yangın tehlikesi gibi konularda kullanıcıları özel alarmlarla uyarıyor, güvenli şekilde aracı terk etmesini öneriyor, çağrı merkezinden yapılan arama ile kullanıcıyla iletişime geçiliyor. Özel yazılım sistemleriyle aracın gücünü uzaktan kesebiliyor, yangını önleyebiliyor, güvenli tahliye konusunda yardımcı olabiliyor. 
 • Kar yağışı, fırtına, dolu yağışı gibi motorsikletli ve bisikletli ulaşımı aksatan hava koşullarında; esnafın ve restoranın paket servis hizmetinin aksamaması için; esnafa yönelik hizmet paketleriyle işlerin devamını sağlıyor, kuryelerin hayatlarını koruyor, evlere gidecek pizzaların soğumamasını sağlıyor. 
 • Şirketlerin kurumsal saha ve araçlı operasyonlarındaki maliyet ve operasyon kalemlerini neredeyse yarıya düşürerek, saha satış ekiplerinin, bayi ekiplerinin, su dağıtıcılarının, doğalgaz ihbar ekiplerinin, zabıta ekiplerinin, kargocuların, market çalışanlarının araç operasyonlarını üstlenmek için kurumsal anlaşmalar sağlıyor ve toplu dakika paketleriyle tüm şehrin ulaşımı için gerçek çözümü sunuyor. 
 • ridee, kullanıcıların bazı paralı otoparklara park etmeleri halinde onları yormuyor, saha ekibini hızlıca oraya yönlendirerek, araçların ücretsiz park süresi dahilinde oradan çıkarılmasını sağlayarak, sonraki müşterinin de kolay ulaşabileceği yere aracı götürüyor. 
 • ridee, kullanım istatistikleri üzerinden ne kadar kâr elde ettiğinizi size raporluyor ve her sürüş sonrasında cebinizde kalan tutarı ekranda göstererek, size maddi açıdan sağladığı desteği de ispatlıyor. 
 • Elektrikli araçların sessiz çalışması nedeniyle motor gürültüsü, egzoz gürültüsü gibi ses kirliliği de yüksek oranda sona erecek ve böylece şehrin yaşam kalitesi de yükselecektir. 
 • Gelecek versiyonlarda, yapay zekanın da sürüş verilerini yorumlaması özelliği sonrasında; alkollü, yorgun, uykusuz veya riskli sürüş yapıldığının tespit edilmesi durumunda kullanıcıların güvenliğini sağlayıcı önlemler üzerine de çalışmaktadır. 
 • Yine gelecekte "araç sizden, işletmesi bizden" sloganıyla partner programı tasarlayarak; standartlarımıza uygun bireysel araç satın alan kişilerin, araçlarını ridee filosuna dahil etmesi sayesinde, o aracın kirasından gelir elde etmesini planlıyoruz. 

ridee, bu hayatın dertlerine mantıklı ve kalıcı çözümler sunarak, insanların mutluluklarını arttırmak için elinden geleni yapıyor! 

İş Modeli

İş Modelimiz aşağıdaki gibidir:

Gelir Modelimiz aşağıdaki gibidir:

ridee sistemini ana gelir modelinde, kullanıcılar dakika bazlı olarak hizmet için ödeme yapacaklardır. Kullandıkları süre kadar ödeme yaparak, ekonomik şekilde sisteme para kazandıracaktır. Dönem dönem ridee, bazı kampanyalar veya iş birlikleriyle ciroyu arttıracak faaliyetler yaparak yeni müşteriler ve deneyimler elde edecektir. 

İkinci gelir modeli olarak, ridee araçlarının ses sistemleri, dış ve iç görünür alanları, yazılımları da reklam amacıyla kullanılabilecektir. 

Üçüncü gelir modeli olarak, kurumsal müşterilerin saha satış ve operasyon ekiplerinin ulaşım ihtiyacını karşılamak adına, aylık kilometre satın alımı ve düzenli gelir modeliyle  yine şirket araçlarının alternatifi olma fikri üzerinde çalışmaları hazırdır. 

Dördüncü gelir modeli olarak, paket servis yapan esnaf, kargo şirketleri, kurye gibi kılcal dağıtım yapan şirketlerin ulaşım ihtiyaçlarını özellikle yağışlı, karlı havalarda acil olarak ve güvenle çözebilecek sistemleri de geliştirmiştir. 

Beşinci gelir modeli olarak, gelecekte partner programı sayesinde, sisteme araç satın alıp ekleyen kişilerin, aracın işletim gelirinden charter modeliyle gelir elde etmesini sağlayan sistem yine hazır olarak bulunmaktadır. 

Hedef Kitle / Müşteriler

Günlük işe gidiş ve geliş için kullanılan ana toplu taşıma hatlarına entegre olacak her tür ulaşım için, okullara ulaşım için, hafta sonu şehir içi gezileri için, araç sahibi olmayanların ulaşım ihtiyaçları için, elektrikli araçları test etmek isteyenler için, başka bir şehirdeki araç ihtiyacını karşılamak isteyenler için, tek yön seyahat edecekler için (havalimanı gibi), tatil yerlerine gelen yabancı turistler için, şehrin uzak noktalarındaki toplu taşıma gitmeyen noktalara ulaşım için, ticari şirketlerin saha operasyonlarını karşılamak için... başta olmak üzere, toplumda bireysel aracın kullanıldığı hemen hemen her aşamada ridee çözüm olacaktır. 

Pazar

Dakikalık araç kiralaması yapan şirketlerin hepsinin toplam araç sayısı 6.000 civarındadır. Sadece İstanbul'da 19.000 taksi olduğunu ve taksilerin bile ne kadar az olduğunu düşünürsek eğer, Türkiye genelinde çok büyük bir pazar boşluğu olduğu aşikardır.

Dünyadaki günlük şehir içi ulaşımın %55'inde kat edilen yol 13-20 km arası olarak hesaplanmıştır. Bu nedenle mikromobilite sektörünün 2030 yılında $300 ila $500 milyar USD arasında bir büyüklüğe ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Rekabet

Türkiye'de 2011 yılından itibaren dakikalık araç kiralama sistemleri yapılmaktadır. Geçmiş 12 yıllık süre boyunca Yoyo, Zipcar, Tiktak, Garenta Moov (Getir Araç), Minbee... gibi markalar ile araba kiralaması yapılmıştır. Mikromobilite kısmında ise iki tekerlekli olarak martı, binbin, hop, link, isbike... gibi 20'den fazla markayla yine hizmetler verilmiştir.

 

ridee kullanıcılarının çoğu, geçmişte bu markaların da kullanıcısı olmuş olabilir, bu anlamda rakip olarak düşünülebilir. Fakat ridee, kullanıcıları için bu markaların sunduğundan daha farklı bir ekonomi, çevrecilik, konfor, yeni teknoloji ve hız sunduğu için; pazarın en kuvvetli oyuncusu olarak, yerini alacaktır.

 



Sektörde bizim sunduğumuz hizmeti veren başka bir marka yoktur, bu hizmet ise ancak sahip olduğumuz araç modeliyle mümkün olup, rakiplerimizin bu araçlar olmadan aynı kalitede hizmeti vermesi imkansızdır. Araç üreticisiyle ve fabrikayla yaptığımız bağlantılar sayesinde Türkiye'deki en iyi fiyatı ve araç sayısını yine bizim alacağımıza dair prensip anlaşmaları tamamlanmıştır. 

Geçmiş Başarılar ve Büyüme Tahminleri

İlk yatırım turu sonrasında yaklaşık 2 aylık süre kapsamında İstanbul'da belirlenen limitli alanlar içindeki istatistikler üzerinden İstanbul geneli bir gelir ve büyüme verisi elde edilecektir. Bu oranlar üzerinden ikinci olarak yapılacak yatırım turunda gerçek satış verileriyle istenilen ek araç sayısı net olarak yansıtılacaktır. İstanbul'daki araç sayısı arttıkça, ilçe sayısı ve kapsama noktaları artacaktır. 

Sonraki büyüme aşamalarında İzmir, Bodrum, Alanya, Ankara, Eskişehir, Kaş, Fethiye gibi bölgeler üzerinden şehir dışı büyüme hızı artacaktır. 

Fon Kullanımı

ridee, Fongogo ile topladığı fon geliriyle araç satın alımı, yedek batarya satın alımı, operasyon merkezi kurulumu, operasyon ekibi istihdamı, lansman reklam kampanyaları, kurumsal iletişim giderleri, belediye harçları ve diğer kuruluş giderlerini karşılayacaktır.

Takım

ridee ekibinin görevlendirilmesinde liyakat ilk ve değişmez kural olarak benimsenmiştir. Yazılım ekibinin deneyimleri 5 ila 24 yıl arasında; iş geliştirme ekibinin deneyimleri 6 ila 22 yıl arasında; finans ekibinin deneyimleri 8 ila 33 yıl arasında; pazarlama ekibinin deneyimleri 3 ila 14 yıl arasında olacak şekilde hem çağın trendlerini yakalayan hem de ticaretin deneyimlerine sahip ekiplerin uyumlarıyla seçilmesi sayesinde oluşmuştur. Mikro ulaşım, paylaşımlı ekosistemler, elektrik-elektronik dünyası başta olmak üzere; ridee'yi oluşturan alt sektörel unsurlardaki deneyimler de yine doğru kişilerin istihdam edilmesinde asıl kriter olmuştur. 

Takımları oluşturanın sadece nüfus değil, hedef ve hedefe yürümenin iradesi olduğunu da yine projemizde görebilirsiniz. Sadece üst yönetim değil, orta seviye ve alt yönetimlerde dahi; rasyonel ve duygusal kararları dengeli ve istikrarlı şekilde alabilen ekip liderleri; bu kararları sorgulayıp geliştirme ve titiz şekilde uygulama hassasiyetine sahip bir üretici ekip, tüm bu ekiplerin adımlarını her ölçekte denetleyip, orkestra şefi gibi hem yönlendiren hem de her bir notayı anında fark edebilen işin içinden gelen yönetici kadrodan oluşan şirket içi ağaç yapımızı oluşturduk. 

ridee'ye yapılan her katkının hem maddi olarak hem de manevi olarak karşılığının verilmesi gerektiği etiğiyle sistemimizi kurguladık. Hisseden pay verilmesi, ek başarı primleri verilmesi, fazla mesai ücretleri... gibi işçiyi koruyan kavramlar konusunda bonkör hesaplamalar yapılmıştır. Asgari seviyede maaşlarla mutsuz ve kafası dağınık çalışanlardan oluşan, hataya müsait zayıf yapılar yerine; sıkıntılardan uzak berrak zihinlerle oluşturulmuş kusursuzluğu isteyen, yaratıcılığın ve sorun çözmenin teşvik edileceği maddi ve steril ortamlarla kurumsal bağlılığın yakalandığı çevre bilinciyle hareket planlanmıştır.

Zaman Çizelgesi

 • 2021
  Fikir Aşaması

  Mikro mobilite araçları olan Scooter, Bisiklet ile paylaşımlı araba arasında bir seçenek üretmek.

 • 2022
  İş Birliği Aşaması

  Fikrimizi gerçekleştirmek için işbirliği yapabileceğimiz potansiyel çalışma arkadaşlarımızla görüşüldü ve işbirliği sağlandı

 • 2022
  Şirketleşme

  31 Mart 2022 tarihinde fikrimizi hayata geçirmek için şirket kuruluşu tamamlandı.

 • 2022
  Araç Seçimi

  Projede kullanılacak aracın seçimi yapıldı. İki kişilik ve bagajı da olan elektrikli bir araç seçildi. Bu aracın önemli bir özeliği Türkiye'deki tüm karayollarında kullanılabilir olması.

 • 2023
  İlk Aracın Satın Alınması

  Alfa testini yapmak üzere ilk araç satın alınmış ve araç üzerinde gerekli düzenlemeler yapılarak test sürüşleri yapılmıştır.

 • 2023
  IoT tamamlandı.

  Aracın ve filonun yönetilmesini, dataların toplanmasını sağlayacak IoT ridee tarafında geliştirilecek üretilmiş. İlk araç üzerinde tüm testleri yapılmıştır.

 • 2023
  Alfa Testi Yapıldı

  Araç ve IoT ile ilgili tüm çalışmalar başarı ile bitirildikten sonra tüm sistemin Alfa testi yapıldı ve başarı ile sonuçlandı.

 • 2024
  Yatırım Turuna Başlandı

  ridee projesinin hayata geçmesi için gerekli kaynağın bulunması için yatırım turuna başlandı.

 • 2024
  ridee Sahaya Çıkıyor...

  İstenilen yatırımın bulanması ile birlikte Nisan 2024'de ridee pilot bölgede tam olarak faaliyete başlayacak.

Kitle fonlaması işlemleri çeşitli oranlarda risklere tabidir. Bunlar arasında yatırımın kısmi yada tümünün kaybı, payların devir imkânının kısıtlı olabileceği, kar payı da dahil olmak üzere herhangi bir getiri elde edilememesi ve yatırım yapılan girişimin ticari hedeflerine ulaşamaması gibi riskler bulunmaktadır. Bu nedenle, işlem yapmaya karar vermeden önce, piyasada karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız, mali durumunuzu ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Kitle fonlama faaliyetleri riskleri için Genel Risk Bildirimi’mizi, karşılaşabileceğiniz risk tipleri için Özel Risk Bildirimi’mizi inceleyebilirsiniz.

Fongogo, III-35/A.2 sayılı Kitle Fonlaması Tebliği (“Tebliğ”) kapsamında paya dayalı kitle fonlaması faaliyetinde bulunmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu tarafından listeye alınmış bir şirkettir. Paya dayalı kitle fonlaması ve bu kapsamda platformların sunduğu hizmetlere yahut diğer kitle fonlaması faaliyetlerine ilişkin bilgilere internet sitemiz ve Tebliğ aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Fongogo hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi veya yatırım analizi sunmaz, bir girişimci veya girişim şirketine ilişkin yatırım önerisinde bulunmaz, yatırımın belirli bir yatırımcı için uygunluğunu teyit etmez, saklama hizmeti sunmaz ve hiçbir durumda bu e-postanın içeriği bu şekilde yorumlanamaz. Kişiler kendi yatırım kararlarını, kendileri, gerekli belgeleri inceleyerek, yatırımcı gereksinimlerini, yatırım limitlerini ve yatırım konusu araçları yeniden satma imkanı hakkında ayrıntılı bilgiler edinerek ve her türlü yatırım kararının riskler içerebildiğini gözeterek vermelidir. Kitle fonlaması ve Platform’da yayımlanan ilgili kampanyalar özelinde bu risklere ilişkin çeşitli bilgilere konu ile ilgili bilgilendirme formları veya açıklamalar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.