12.05.2021

Projem İçin Para İstemekten Neden Utanıyorum?

Son zamanlarda proje sahiplerimizle gerçekleştirdiğimiz sohbetlerde en çok
duyduğumuz cümle şu: “Ben insanlardan para istemekte utanıyordum, bu
nedenle Fongogo’da proje başlatmakta başlarda kararsızdım.”

Para istemek bizim kültürümüzde neredeyse ayıp sayılan ve tabu gibi görülen
konulardan biri. Oysaki Avrupa ve Amerika toplumlarında, özellikle de girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde en etkili şeylerden biri de en yakın çevreden toplanılan, “family&friends fund” denilen ilk yatırım. Aile ve arkadaşların desteğini alarak yola çıkan girişim zamanla büyüyerek daha büyük yatırımcılar aramaya başlar ve bir başka büyük yatırımcıyı ikna ederek büyümeye devam eder. En yakınlarınızı hayalinize inandırmak aslında hayalinize ne kadar güvendiğinizi de gösterir. Sizin tutkunuz ve gerçekleştirmeyi düşündüğünüz proje, girişim ya da hayale olan güveniniz, çevrenizi etkilediğinde bunun için size destek olmak ve hayalinize ortak olmak onlar için de oldukça heyecan verici olacaktır. Sonrasında daha büyük kitleleri ikna etmek çok daha kolay, çünkü hali hazırda bu işe güvenip para vermiş insanların olması bu işin, projenin, girişimin değerli ve desteklenmeye değer olduğunu gösterir.

Elbette projenizin içeriği de insanların destek olmayı istemesinde oldukça etkili. Yalnız şunu aklımızda tutmak gerekir ki, projenizin içeriği ne olursa olsun önemli olan ve odaklanmanız gereken şey bu projede yaratacağınız değer. Projenizi anlattığınız Fongogo sayfanızda da, tanıtım görsellerinizde ve yazılarınızda da her zaman buna odaklanmalısınız. Projenizin sağladığı fayda ne? Kültür sanat dünyasına mı katkı sağlıyor? Çevreye mi? Hayvanlara mı? Ya da üretilen ürün, insanların ihtiyaç duyduğu bir ürün mü? Proje sonucunda vereceğiniz hizmet birilerinin gerçekten ihtiyaç duyduğu bir hizmet mi?

İşinizin fayda sağlaması için mutlaka sosyal bir girişim olması gerekmiyor. Her ürün ya da hizmet birilerine fayda sağlamak ve bunun karşılığında bazen maddi kazanç elde etmek bazen de sosyal fayda sağlamak için yapılır. Bu nedenle işinizin değerli olan taraflarını ön plana çıkararak olabildiğince insana ulaşıp destek istemekten çekinmeyin.

Bağlı bulunduğunuz networkler, üye olduğunuz kulüpler ya da arkadaşlarınızın bulunduğu ağlara ulaşmak, projenizin başarıya ulaşma şansını artırır.

Unutmayın ki destek vermek de destek almak kadar insanlara heyecan ve mutluluk veren bir durum. Birinin hayaline ortak olmak ve onun gelişimini görüp bir topluluğa dahil olmak pek çok insan için mutluluk verici. Bu nedenle insanlardan projenize destek istemeye bu gözlükle bakarsanız bu süreç çok daha kolay ve keyifli hale gelecektir.

Kitle fonlaması işlemleri çeşitli oranlarda risklere tabidir. Bunlar arasında yatırımın kısmi yada tümünün kaybı, payların devir imkânının kısıtlı olabileceği, kar payı da dahil olmak üzere herhangi bir getiri elde edilememesi ve yatırım yapılan girişimin ticari hedeflerine ulaşamaması gibi riskler bulunmaktadır. Bu nedenle, işlem yapmaya karar vermeden önce, piyasada karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız, mali durumunuzu ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Kitle fonlama faaliyetleri riskleri için Genel Risk Bildirimi’mizi, karşılaşabileceğiniz risk tipleri için Özel Risk Bildirimi’mizi inceleyebilirsiniz.

Fongogo, III-35/A.2 sayılı Kitle Fonlaması Tebliği (“Tebliğ”) kapsamında paya dayalı kitle fonlaması faaliyetinde bulunmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu tarafından listeye alınmış bir şirkettir. Paya dayalı kitle fonlaması ve bu kapsamda platformların sunduğu hizmetlere yahut diğer kitle fonlaması faaliyetlerine ilişkin bilgilere internet sitemiz ve Tebliğ aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Fongogo hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi veya yatırım analizi sunmaz, bir girişimci veya girişim şirketine ilişkin yatırım önerisinde bulunmaz, yatırımın belirli bir yatırımcı için uygunluğunu teyit etmez, saklama hizmeti sunmaz ve hiçbir durumda bu e-postanın içeriği bu şekilde yorumlanamaz. Kişiler kendi yatırım kararlarını, kendileri, gerekli belgeleri inceleyerek, yatırımcı gereksinimlerini, yatırım limitlerini ve yatırım konusu araçları yeniden satma imkanı hakkında ayrıntılı bilgiler edinerek ve her türlü yatırım kararının riskler içerebildiğini gözeterek vermelidir. Kitle fonlaması ve Platform’da yayımlanan ilgili kampanyalar özelinde bu risklere ilişkin çeşitli bilgilere konu ile ilgili bilgilendirme formları veya açıklamalar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.