Blog image

07.07.2021

11 Adımda Başarılı Kitle Fonlama Tüyoları

TERS GİDEN NE?

Kitle fonlama yatırımları erken aşama girişim sermayesi işletmelerine yeni bir kaynak olmakta ve bu durum toplumdan faydalanarak sermayelerin gelişmesi için birçok modeli ile birlikte yeni bir araç olarak kullanılmaktadır.

Her yıl Dünya’da 7 milyona yakın kitlesel fonlama kampanyası yürütülüyor. Kitlesel fonlama sahası başarılı büyüme eğrisi ile yeni nesil bir yatırım ve fonlama sistemi. Hayata geçirilen başarılı projeler olduğu gibi tabi başarısızlık ile sonuçlanan projelerde mevcut.

Peki nedir bu başarısızlık nedenleri bir inceleyelim.

 • Sosyal sermaye yetersizliği

  Çoğu kampanyanın başarısız olmasının 1 numaralı nedeni sosyal sermaye eksikliğidir. Güçlü bir arkadaş ağı, aile, yatırımcılarınız belki de kampanyanızı desteklemeye hazır bir kitle. Eğer bunlara ve veya daha fazlasına sahip değilseniz, projeniz için önceden hazırlık yaparak potansiyel destekçilerden oluşan hedefli bir e-posta listesi hazırlayabilir  lansman öncesi pazarlama faaliyetleri yürütebilirsiniz. Bu proje yayına alınmadan projeye karşı ilginin artmasına sonuçta kampanyanın başarılı olmasına olanak sağlayacaktır.
 • İyi bir ön hazırlık her şeydir!

  Proje canlıya alınıp kampanya başladığında aksiyon almaya hazır olmalısınız. Her şeyden önce lansman zamanlaması, güncellemeler, reklamlar ve kampanyanın diğer unsurları dahil olmak üzere tüm olayların bir zaman çizelgesinde olması önemli. Ayrıca yaşanabilecek değişiklikler, son dakika durumları için boşluklar da bırakılmalı. Bu proje sahiplerine karşılaşabilecekleri kroşelere karşı gardlarını alma imkanı sağlar. Planlı başlamak güçlü başlamaktır.
 • Hayaller güzel ama biz şimdi gerçekliğe dönelim.

  Çünkü konumuz finansman hedefi belirlemek. Çok yüksek belirlenen fonlama hedefi kitle fonlaması kampanyalarının başarısız olmasının yaygın bir nedenidir. Lansman öncesinde sosyal sermayenizin gücü hakkında gerçekçi bir değerlendirme yapmanızı ve bunlardan ne kadar attırabileceğinizi tahmin etmenizi öneririz. Şu bir gerçek ki insanlar kazananları desteklemeyi ister. Kampanyanız bocalamaya başlarsa kampanyanıza gelen ziyaretçiler desteklemekten vazgeçebilir. Doğru hedef sizin trend olmanızı ve başarı göstermenizi sağlamak için birkaç gün içinde kampanyanın önemli kilometre taşlarını aşmanızı sağlar.
 • Video video video

  Kitlesel fonlama kampanyalarının olmazsa olmazı videolar. Videonuz projenizi öne çıkarmalı aynı zamanda yapacağınız işe, ürüne, hizmete dair bir fikir vermelidir. Kısa, izlemesi kolay ve hikayenizi ikna edici bir şekilde anlatan bir video, ziyaretçilerinizi dönüştürmenin ve sizi desteklemelerini sağlamanın anahtarıdır. Ortalama bir kampanya videosu yaklaşık 2-3 dakika yayınlanmalıdır. Mesajınızı ilk 30 saniyede iletmek çok önemlidir.  Araştırmalar insanların %60’ının ilk 30 saniyeden sonra videoyu izlemeyi bıraktığını gösteriyor Ardından videonun açılış salvosundan çıkıp bunun ne olduğunu ve insanların neden buna ihtiyaç duyduğunu söylemeniz gerekiyor. Video projenizin markasının oluşmasını sağlar. Bu durum başarının anahtarlarından biridir.
 • Devir görsel devri
  Bir resim bir kelimeye bedel. O sebeple doğru şeyi ifade ettiğinizden emin olun. Görselleriniz hikayeniz ile uyumlu ve destekleyici olmalı. Potansiyel destekçilerinizin size olan ilk izlenimlerinin kötü olmasını istemezsiniz
 • Aman dikkat dili güzel kullanalım.
  Yukarıdaki maddede de belirtiğimiz gibi devir görsel devri bu yüzden metin içerikleri kısa, öz ve iyi düşünülmüş olmalı. Tabii dil kullanımı çok önemli çünkü ilk izlenim her şeydir!
 • Destekçiler eşsiz ürünleri sever

  Elbette, ürününüz harika, fakat daha önce yapılmış olabilir mi? Başka birinin de aynı fikre sahip olması ihtimaline karşı, aksiyon almadan önce araştırmalarınızı yaptığınızdan emin olun. Eğer varsa bu fikri daha büyük ve daha iyi bir şeye dönüştüremeyeceğiniz anlamına gelmiyor tabii söyleyeceğiniz yeniliklerin yeterince fark yaratacağından emin olun. Farklılaşmanız insanları ürününüze yatırım yapmaya ikna etmenizi sağlar. Farklılık güçtür!
 • Ödüllerinizi stratejik belirleyin

  Kitlesel fonlamanın keşfedilmemiş olanı keşfetme ve destek olma gibi bir konsepti olsa da aslında bu sistem karşılıklı bir işleyişe dayanıyor. İnsanlar inandıkları bir projeye bir şeyler vermek konusunda kendilerini iyi hissederler, ancak karşılığında bir şeyler almak konusunda daha da iyi hissederler. Elbette, bu noktada her zaman düşünülen değerli bir indirim ve sınırlı avantaj miktarlarını kullanarak bir aciliyet duygusu yaratmak oluyor. Ayrıca, yeni avantajlar oluşturabilir, hızlı satışları teşvik edebilir, gizli avantajların reklamını yapabilir ve durmuş olabilecek bir kampanyayı hızlandırmak için başka taktikler de yapabilirsiniz.

• Her kanal kıymetli unutmayın.

Bir destekçi birden çok potansiyel destekçiyi getirebilir. Entegre olun.Kampanya pazarlama stratejinizin, hedef kitlelerinizi birkaç kanalda meşgul etmeyi içermesi her zamankinden daha önemli. Müşterilerinize ne kadar çok kanaldan ulaşabilirseniz başarı şansınız o kadar artar. Halkla ilişkiler, sosyal medya, dijital pazarlama ve çevrimiçi reklamcılığı kullanan bütünleşmiş bir kampanya, ilgi yaratmak ve kampanyanıza büyük miktarda trafik çekmek için çok önemlidir. Doğru kombinasyonun yanı sıra doğru yürütmeye sahip olduğunuzdan emin olmak, başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

• REK LAM LAR

Para toplamak için para harcamanız gerekiyor. Bu sadece kitlesel fonlama ekosisteminde geçerli değil. Fakat bu ekosistem için en önemli gereksinimlerden. Reklamlar kitle fonlaması kampanyası finansmanının en büyük itici gücüdür. Başarılı olmak için, bir kampanya yürütücünün ziyaretçileri kampanyalarına çekmesi gerekir, böylece onları satın almaya dönüştürebilirler.

• Ödülleri Gönderme Sırası

Ödülleriniz için bir sipariş karşılama planınız yoksa kampanyanız sona ermeden önce buna ihtiyacınız olacaktır. Destekleyicilerinize ödüllerinizi hızlı ve zamanında teslim etmek, güven oluşturacak ve kampanyanızın başarısını devam eden bir proje başarısına dönüştürmek için ihtiyacınız olan marka sadakatini kazanacaktır. Maliyeti fazla tahmin etmenin, uzun teslim sürelerinin ve diğer öngörülemeyen sorunların başarılı bir kampanyadan kazandığınız tüm iyi niyeti sönümlemesine izin vermeyin. Yerine getirme maliyetini küçümsemek, dikkatli olmazsanız kârınızın çoğunu azaltabilir ve görünüşte başarılı olan kitle fonlaması kampanyalarının başarısız olmasının ana nedenlerinden biridir.

HATA

Kitle fonlaması işlemleri çeşitli oranlarda risklere tabidir. Bunlar arasında yatırımın kısmi yada tümünün kaybı, payların devir imkânının kısıtlı olabileceği, kar payı da dahil olmak üzere herhangi bir getiri elde edilememesi ve yatırım yapılan girişimin ticari hedeflerine ulaşamaması gibi riskler bulunmaktadır. Bu nedenle, işlem yapmaya karar vermeden önce, piyasada karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız, mali durumunuzu ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Kitle fonlama faaliyetleri riskleri için Genel Risk Bildirimi’mizi, karşılaşabileceğiniz risk tipleri için Özel Risk Bildirimi’mizi inceleyebilirsiniz.

Fongogo, III-35/A.2 sayılı Kitle Fonlaması Tebliği (“Tebliğ”) kapsamında paya dayalı kitle fonlaması faaliyetinde bulunmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu tarafından listeye alınmış bir şirkettir. Paya dayalı kitle fonlaması ve bu kapsamda platformların sunduğu hizmetlere yahut diğer kitle fonlaması faaliyetlerine ilişkin bilgilere internet sitemiz ve Tebliğ aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Fongogo hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi veya yatırım analizi sunmaz, bir girişimci veya girişim şirketine ilişkin yatırım önerisinde bulunmaz, yatırımın belirli bir yatırımcı için uygunluğunu teyit etmez, saklama hizmeti sunmaz ve hiçbir durumda bu e-postanın içeriği bu şekilde yorumlanamaz. Kişiler kendi yatırım kararlarını, kendileri, gerekli belgeleri inceleyerek, yatırımcı gereksinimlerini, yatırım limitlerini ve yatırım konusu araçları yeniden satma imkanı hakkında ayrıntılı bilgiler edinerek ve her türlü yatırım kararının riskler içerebildiğini gözeterek vermelidir. Kitle fonlaması ve Platform’da yayımlanan ilgili kampanyalar özelinde bu risklere ilişkin çeşitli bilgilere konu ile ilgili bilgilendirme formları veya açıklamalar aracılığıyla ulaşabilirsiniz.